چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۹  |  Wednesday, 20 February 2019
کد خبر: ۲۲۵۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲:۴۲ - ۱۲ تير ۱۳۹۷
جهان
خبرنگار رویترز : در مورد مسأله تهدید آمریکایی ها راجع به اینکه می‌خواهند صادرات نفت ایران را قطع بکنند، واکنش شما چه خواهدبود. آیا ممکن است ایران تنگه هرمز را ببندد و اگر چنین است در چه شرایطی و پیش بینی شما چیست؟
به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه به همراه "آلن برسه" رئیس کنفدراسیون سوئیس و پس از امضای سه سند همکاری میان دو کشور با خبرنگاران سخن گفتند.

خبرنگار رویترز در این نشست خبری از دکتر روحانی پرسید: در مورد مسأله تهدید آمریکایی ها راجع به اینکه می‌خواهند صادرات نفت ایران را قطع بکنند، واکنش شما چه خواهدبود. آیا ممکن است ایران تنگه هرمز را ببندد و اگر چنین است در چه شرایطی و پیش بینی شما چیست؟

رئیس جمهور ایران در پاسخ گفت: به نظر من حرفی که برخی از مقامات آمریکایی ها زدند که می‌خواهیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم یک گزافه‌گویی است که هیچ وقت قادر نیستند آن را عملی کنند. این کار کاخ سفید غیر قانونی، فرامرزی و لغو تمام تعهدات بین المللی در زمینه انرژی و تجارت است. تصور اینکه همه نفت صادر کنند جز ایران، غلط و نابخردانه است.

در این نشست از رئیس کنفدراسیون سوئیس سوال شد که " دیروز یکی از مقامات آمریکا ابراز نارضایتی کرده از سفر آقای روحانی به سوئیس و اتریش، واکنش شما چیست و آیا سوئیس در جلب موافقت آمریکا برای تداوم معاملات با ایران موفق خواهد شد؟

"برسه" پاسخ داد: سوئیس نقش واقعی خود را بازی خواهد کرد و ایران نقش مهمی در منطقه و روابط بین المللی دارد. تلاشهای ما بر صلح استوار و مورد حمایت جامعه جهانی است. ما همیشه در جهت گفتگو و صلح کار کردیم و چندین بار من در همین امسال مشاهده کردم که تلاش‌های ما در این زمینه از حمایت عوامل مختلف در صحنه بین‌الملل برخودار هستند.

وی افزود: گفتگوهای ما درباره سوژه‌های مختلفی بود. مشخص و واضح است که درباره برجام صحبت کردیم چون الان در شرایط نامطمئنی هستیم که علاقمند و مایلیم که عدم اطمینان را کاهش دهیم. ما درباره موضوع‌های دیگری که بر سر آن اختلاف عقیده داشتیم از جمله درباره حقوق بشر صحبت کردیم و همچنین موضع سوئیس را درباره وضعیت در خاورمیانه و لزوم به رسمیت شناختن اسراییل یادآور شدم.

رئیس کنفدراسیون سوئیس گفت: درباره سوالی که کردید درباره استثنا قائل شدن معاملات سوئیس با ایران، در این مرحله این سوال به جایی نیست. مسأله ای که تأکید می‌کنیم این است که باید چه کار انجام داد که توافق برجام که توافقی بوده که از سوی همه طرف‌ها امضاء شده است و همچنین حمایت قطعنامه شورای امنیت را هم دارد، آثار خودش را همچنان به بار بیاورد و من تأکید می‌کنم باز هم موقعیت حقوقی سوئیس در قبال برجام به هیچ وجه تغییر نکرده و آثار حقوقی برجام از دیدگاه ما پابرجا است.

روحانی نیز در این زمینه گفت: لازم است همینجا توضیح دهم. رئیس جمهور محترم سوییس به مساله رژیم صهیونیستی اشاره کردند. دیروز صراحتا به ایشان گفتم ایران رژیم صهیونیستی را نا مشروع می داند و اقداماتش در منطقه را تجاوزکارانه دانسته و محکوم می کند.

از روحانی سوال شد: قرار است طی روزهای آینده کمیته مشترک اقتصادی دو کشور تشکیل شود، چه اهدافی را در این کمیته دنبال می‌کنید و قرار است چه اتفاقی در آن بیفتد؟

رئیس جمهور پاسخ داد: ما بعد از سفر رئیس جمهور سوئیس به تهران در سال 2016، نقشه راهی را ترسیم کردیم و جلسات مشترکی برای توسعه روابط اقتصادی داشتیم. امروز به این نتیجه رسیدیم که برای حل بعضی از مشکلات در روابط اقتصادی نیاز به یک کمیته فنی با ترکیب مشخص داریم تا گره‌هایی که وجود دارد را باز و مسیر را برای فعالیت بیشتر فراهم کنیم.

رئیس جمهور سوئیس نیز گفت: مایلم تکمیل کنم گفته‌های ایشان را با اینکه الان قراردادی داریم بین دو کشور که به تازگی در پارلمان سوئیس هم تصویب شده و مبنای حقوقی است که ما بر مبنای آن فراتر از گفتگو رفتیم در تعامل اقتصادی و کمیته مشترکی را ایجاد کردیم برای همکاری‌های اقتصادی. با توجه به شرایط فعلی در خصوص برجام ، این کمیته اهمیتی دو چندان یافته که ما در چارچوب این کمیته می‌توانیم به دقت ببینیم که چه اقداماتی می‌توانیم برای ادامه فعالیت‌های اقتصادی انجام دهیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز