يکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹  |  Sunday, 16 June 2019
کد خبر: ۲۴۶۰۷
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۸ - ۲۱ اسفند ۱۳۹۷
جهان
جمعی از ژنرال‌ها و سفرای پیشین آمریکا در نامه‌ای خطاب به «دونالد ترامپ» ضمن تاکید مجدد بر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، بازگشت به توافق سال 2015 و رفع تحریم‌ها را خواستار شدند.
به گزارشپایگاه  خبری آوای رودکوف؛پنجاه ژنرال و دیپلمات پیشین آمریکایی در نامه‌ای خطاب به «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بازگشت مجدد این کشور به توافق هسته‌ای با ایران و لغو تحریم‌ها را خواستار شدند.
 
 به نوشته «نشنال اینترست» در این توصیه نامه نام افرادی چون ژنرال «استفان چنی»، ژنرال «مایکل فرانکن» سرلشکر «دیوید زابکی» و «ادوارد والکر»، «ادوارد مارکس» و «پاتریک کندی» جملگی از دیپلمات‌های سابق آمریکا مشاهده می‌شود.
 
 در توصیه این افراد به ترامپ آمده است:
 
* ایران در حال اجرای تعهداتش بر اساس توافق هسته‌ای‌ است. این مورد در گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی و با وجود خروج آمریکا از این توافق  و باز اعمال تحریم‌های اقتصادی، اشاره شده است. تداوم  پایبندی ایران به توافقنامه  نیز نشان دهنده تعهد دولت ایران به توافق است.
 
*تحت مقرات برجام، ایران در زمینه توسعه سلاح‌های هسته‌ای لازم برای تولید یک بمب اتمی فعالیت نمی‌کند و تحت نظارت بی‌سابقه بین‌المللی قرار دارد.
 
* متحدان اروپایی ما متعهد به این توافق هستند. در بیانیه اخیر، اتحادیه اروپا  تعهد قاطعانه خود در زمینه توافق هسته‌ای و تداوم حمایت از  آن که از دید آنها عامل مهمی در زمینه ساز و کار  منع گسترش سلاح‌های اتمی در جهان و دستیابی به دیپلماسی چند جانبه است را بیان کرد.
 
* ورود مجدد به توافق هسته‌ای به ایجاد یک راهبرد ملی  گسترده تر آمریکا برای خاورمیانه کمک خواهد کرد. ما فعالیت‌های موشکی بالستیک ایران، نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم را محکوم می‌کنیم، زیرا آنها تهدیدی علیه آمریکا و  منطقه هستند.
 
* باید یادآوری کنیم که توافق اولیه تلاش راهبردی  و بلند مدت و بر یک هدف متمرکز بود: جلوگیری از برنامه ساخت سلاح اتمی از سوی  ایران.


نامه نیوز
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز