معاون برنامه‌ریزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان، خبر داد:
آموزش و پرورش اصفهان با کمبود ۱۶ هزار معلم روبه‌رو است
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آوای رودکوف، سید محمد میرپور با اشاره به کسری معلمان در استان اصفهان در سال تحصیلی 97-98 اظهار داشت: در سال تحصیلی جاری 13 هزار معلم در استان اصفهان کسری داشتیم که به طرق مختلف سعی در جبران این کسری شد تا دانش‌آموزان با مشکلی روبه‌رو نشوند.

او، با بیان اینکه در راستای جبران کمبود نیروی انسانی از 5 هزار نیروی بازنشسته به صورت حق‌التدریس استفاده شد، افزود: همچنین یک هزار و 100 معاون و معلم بهداشت مدارس کاسته و در جای معلم قرار گرفتند و تعدادی از معلمان ‌هم با افزایش ساعات کاری این کاستی را جبران کردند.

معاون برنامه‌ریزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه وضعیت کمبود معلم در سال تحصیلی آینده بیشتر خواهد شد، گفت: در سال آینده نه تنها نیرویی اضافه نمی‌شود، بلکه 3 هزار معلم نیز بازنشسته خواهند شد که به شدت کسری نیروی انسانی می‌افزاید.
او، تصریح کرد: در تلاش هستیم سهمیه معلمان استان اصفهان را با پیگیری‌های زیاد، افزایش دهیم، چرا که پیش‌بینی می‌شود در سال آینده با کسری 16 هزار معلم مواجه باشیم.

میرپور، ادامه داد: متاسفانه مدارس فرسوده‌ای هم در استان اصفهان وجود دارد که سلامت دانش‌آموزان را تهدید می‌کند، لذا باید هر چه سریع‌تر برای رفع این مشکل چاره‌ای اندیشیده شود.

او با اشاره به 89 فضای آموزشی فرسوده در سطح استان اصفهان، اظهار داشت: در حال حاضر 89 فضای آموزشی در قالب 700 کلاس درس خطر آفرین وجود دارد و به 9 هزار و 486 کلاس درس در استان نیاز است که از طریق اعتبارات ملی و استانی نیاز به تخریب و بازسازی دارد.

معاون برنامه‌ریزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان خاطرنشان کرد: در راستای اجرای طرح استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس، 33 درصد مدارس سطح استان از این جهت استانداردسازی شده‌اند و تا این لحظه 11 هزار و 300 کلاس درس از سیستم گرمایشی استاندارد بهره‌مند هستند.

او، افزود: با توجه به کمبود فضا برای دانش‌آموزان، تعدادی از مدارس دو نوبته‌ شده‌اند که می‌توان گفت 2 هزار و 70 کلاس درس دو نوبته هستند.

میرپور با بیان اینکه برخی از مدارس دوره متوسطه این استان موقوفه هستند، گفت: اغلب این مدارس با مشکل پرداخت اجاره مواجه است ولی تا کنون هیچ دستوری برای تخلیه مدارس اوقافی داده نشده است.

مدینه صابری/خبرنگار پایگاه خبری آوای ودکوف