يکشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۴  |  Sunday, 29 March 2020
کد خبر: ۲۲۰۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲:۵۱ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۷
سخنرانی رئیس جمهوری در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی
از دولت‌های مسلمان و ملت‌های آزادیخواه جهان می‌خواهیم در راستای کمک به ملت فلسطین و مقابله در برابر تصمیم های مخرب ترامپ، در مناسبات سیاسی، اقتصادی و تجاری خود با دولت آمریکا تجدید نظر کرده و همچنین همه مناسبات خود را با رژیم غاصب صهیونیستی قطع نمایند و کالاها و شرکت‌های صهیونیستی را تحریم کنند.
به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف؛رئیس جمهوری شامگاه دیروز در سخنرانی خود در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، 6 پیشنهاد ایران برای مقابله با اقدام امریکا در انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس و جنایت های اخیر رژیم صهیونیستی را تشریح کرد.

حجت الاسلام حسن روحانی در این اجلاس که با دستور کار تحولات فلسطین و بررسی اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در کشتار مردم مظلوم فلسطین برگزار شد، رویدادهای اخیر سرزمین های اشغالی را آخرین پرده از جنایات هفتادساله نسل کشی بیگناهان در فلسطین توصیف و اقدام اخیر امریکا را به مثابه تهدیدی خطرناک برای نظام حقوقی جهانی و صلح و امنیت جهانی برشمرد. روحانی در ادامه، ضمن تاکید مجدد بر ایده خود، یعنی «منطقه قدرتمند به جای قوی ترین در منطقه» شکل گیری یک منطقه قدرتمند را یکی از راه های مقابله با توسعه طلبی های رژیم صهیونیستی بیان کرد و در سایه این رویکرد، ابتکارات ایران برای مقابله با تازه ترین اقدامات این رژیم را تشریح کرد. درخواست از دبیرکل سازمان ملل متحد برای برگزاری یک نشست ویژه مجمع عمومی، اتخاذ اقدامات سیاسی، اقتصادی و تجاری علیه دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی، ایجاد راهکارهای مناسب برای اقدام دسته جمعی در ارائه کمک های بشردوستانه به مردم فلسطین و در نهایت اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در تقویم کشورهای اسلامی به عنوان روز حمایت مردم مسلمان، از ابتکارات پیشنهادی رئیس جمهوری در این اجلاس بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، متن کامل سخنرانی رئیس جمهوری که با تشکر از «رئیس جمهور اردوغان به خاطر میزبانی این گردهمایی مهم» آغاز شد، به این شریح است:

برگزاری نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی بلافاصله پس از برگزاری نشست فوق‌العاده کمیته فلسطینِ اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) در تهران در 14 مه سال جاری، حاوی این پیام مهم است که امت اسلامی همانند ید واحده، در مقابله با بزرگ‌ترین تهدیدِ جهان اسلام یعنی اشغال سرزمین فلسطین توسط کیان صهیونیستی قد برافراشته‌است. امیدوارم که این نشست با بهره‌گیری از همفکری و توان کشورهای اسلامی بتواند منجر به اتخاذ راهکارهای عملی برای پایان بخشیدن به این بحران خطرناک و کمک فوری به ملت ستمدیده فلسطین به ویژه ساکنان مظلوم غزه شود.

امروز ما به سوگ آخرین پرده از جنایات هفتادساله نسلکشی بیگناهان در فلسطین نشستهایم. صهیونیستهای جنایتکار در مقابل چشم اشکبار جهانیان؛ با پایمال کردن کرامت انسانی و تحقیر همه ارزشها، جامعه جهانی را به مبارزه طلبیده اند. در حالی که صدها هزار بیگناه از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی محرومند، رژیم صهیونیستی، نظام آپارتاید و قوم گرای خود را به دروغ، دموکراسی معرفی می کند و جنایت ها و آدمکشی خود را دفاع و اندوهبارتر آنکه برخی کشورهای غربی نیز، تجاوزهای اشغالگران را توجیه می‌کنند.

در این شرایط دولت ایالات متحده امریکا سفارت خود را به بیت المقدس منتقل کرد. این اقدام خودسرانه و خلاف مصوبات بین المللی، به رژیم جنایتکار صهیونیستی، چراغ سبز داد تا مرتکب کشتار وحشیانه جدیدی شود. کاخ سفید نشان داد که از نابودی پایه ها و قواعد نظم بین الملل هیچ گونه ابایی ندارد و با زور، به جنگ حق می‌رود. درست چند روز پیش از انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس نیز رئیس جمهور آمریکا ضربه دیگری را به امنیت بین المللی و اعتبار جامعه جهانی وارد کرد و از توافق هسته ای چندجانبه ای خارج شد که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده بود. این اقدام در ادامه خروج یکجانبه از برخی دیگر از توافقات مهم بین المللی نشان داد که دولت جدید آمریکا چه تهدید خطرناکی برای نظام حقوقی جهان و صلح و امنیت جهانی بشمار می‌آید.

اما در مقابل، مقاومت مردمی دوشنبه سیاه نشان داد؛ که نسل جدید و جوان فلسطین، به حقوق خود کاملا آگاه است ؛ که قصد ندارد از آن دست بکشد یا بر سر آن معامله کند؛ و می داند که با پایمردی می‌توان چهره خشونت بار غاصبان را عریان کرد و لحظات پایداری مؤمنان صدر اسلام را به جهانیان نشان داد.

این ایستادگی بر حق و صبر بر مصایب، باردیگر جوانه های امید و استقامت را در دل همه دوستداران فلسطین شکوفا کرد. امروز جبهه مقاومت محدود به مردان و زنان فلسطینی و حتی مسلمانان نیست و شامل شمار روزافزون آزادی خواهانی در سراسر جهان است که وجدان بیدارشان از این همه ظلم و جنایت به خشم آمده است.

خانم ها، آقایان؛

اکنون وقت آن فرا رسیده است که از خود بپرسیم چگونه می‌توان دشمن صهیونیستی را برای همیشه، از تعرض به کیان و ناموس امت اسلام بازداشت؟ اگر به جای اختلاف افکنی و فشار و تحریم به جبهه مقاومت از سوی برخی کشورها، همه یکصدا پیام مقاومت را تکرار می‌کردند؛ اگر صهیونیستها به جای اطمینان از سکوت برخی و زمزمه های ذلت بار برخی دیگر، در مقابل خود، یک منطقه قدرتمند می‌دیدند، آیا جرأت اینگونه وحشیگری ها را پیدا می‌کردند؟

اگر اسرائیل با یک امت متحد مواجه باشد هرگز نخواهد توانست چنین آسوده خاطر به جنایات خود ادامه دهد.

در این زمینه پیشنهادات و ابتکاراتی را به شرح زیر بیان می دارم:

1- برگزاری یک نشست ویژه مجمع عمومی برای رسیدگی به موضوع تصمیم غیرقانونی دولت آمریکا و جنایات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین.

2- تشکیل یک «گروه کارشناسی» متشکل از متخصصان حقوقی، سیاسی و اقتصادی ذیصلاح کشورهای عضو به منظور بررسی دقیق و تدوین راهکارهای مقابله با تصمیم غیرقانونی اخیر دولت آمریکا در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی.

3- اتخاذ اقدامات سیاسی، اقتصادی و تجاری علیه دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی. از دولت‌های مسلمان و ملت‌های آزادیخواه جهان می‌خواهیم در راستای کمک به ملت فلسطین و مقابله در برابر تصمیم های مخرب ترامپ، در مناسبات سیاسی، اقتصادی و تجاری خود با دولت آمریکا تجدید نظر کرده و همچنین همه مناسبات خود را با رژیم غاصب صهیونیستی قطع نمایند و کالاها و شرکت‌های صهیونیستی را تحریم کنند.

4- ایجاد راهکارهای مناسب برای اقدام دسته جمعی در ارائه کمک های بشردوستانه به مردم فلسطین.

5- در شرایطی که زرادخانه هسته ای رژیم صهیونیستی خطر جدی برای صلح و امنیت بین المللی به ویژه در منطقه غرب آسیا است،  عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح های هسته ای که بارها توسط ایران پیشنهاد شده است، باید در اولویت اقدامات کشورهای اسلامی قرار گیرد.

6- اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در تقویم کشورهای اسلامی به عنوان روز حمایت مسلمانان و از مردم فلسطین و اعتراض به جنایات اسرائیل و حامیان آن؛ این میراث امام خمینی(ره) است که موثرترین روش مبارزه را بسیج امت اسلامی علیه صهیونیست ها معرفی می کرد.

ما می‌توانیم با وحدت در عمل و همکاری و همراهی در ساختن منطقه ای قویتر و پایدارتر و دوری از منازعات بیهوده و فرساینده، زمینه ساز پایان اشغالگری باشیم و منطقه حساس را یکبار دیگر به مکان همزیستی ادیان ابراهیمی تبدیل کنیم.

در این مسیرِ عزت بخش که هدف آن حراست از کرامت انسانی است بی گمان یاری الهی را با خود خواهیم داشت که این وعده خداوند است: ان تنصروالله ینصرکم و یثبت اقدامکم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز