چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۶  |  Wednesday, 19 February 2020
کد خبر: ۲۴۰۴۴
تاریخ انتشار: ۲۰:۲۱ - ۱۷ دی ۱۳۹۷
پایگاه خبری آوای رودکوف : دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در سفرم به افغانستان دو نماینده آمریکا به بنده مراجعه کردند و گفتند آمریکا می‌خواهد با شما مذاکره کند.

به گزارش مهر، امیر دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در همایش دفاع و امنیت در غرب آسیا که صبح امروز (دوشنبه) در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، زمان برگزاری این همایش را بسیار مهم دانست و اظهارداشت: در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی هستیم و جهان به دو دسته تقسیم شده که عده‌ای به دنبال بی ثباتی منطقه هستند و در مقابل محور مقاومت قدرت گرفته و ثبات افرین است.

وی در ادامه با بیان اینکه باید شادی پیروزی‌های جبهه مقاومت را با مردم تقسیم کرد افزود: آمریکایی‌ها ۷ تریلیون دلار برای نابودی دولت قانونی یک کشور هزینه می‌کنند و در مقابل، کمک ما به کشور‌های منطقه را هدر دادن سرمایه ملی و دخالت در امور کشور‌ها می‌نامند.

شمخانی ادامه داد: سیاست ایران مخالفت جدی با تجزیه کشور‌ها و حفظ امنیت منطقه و مبارزه جدی با هر نوع تروریسم و همکاری و تعامل با کشور‌ها است.

شمخانی با اشاره به رفتار دولت آمریکا در خروج از برجام، پیمان آب و هوایی پاریس، جنگ اقتصادی با چین و اروپا و خروج از یونسکو به دلیل حمایت این سازمان از فلسطین گفت: آمریکا امروز با دو نوع خروج اختیاری و اجباری روبرو است، خروج از سوریه به اجبار صورت گرفت و به دلیل شکست استراتژی‌های آن‌ها بود، آن‌ها در افغانستان نیز شکست خورده و احساس کرده اند که ۱۷ سال حضور آن‌ها در افغانستان هیچ دستاوردی برای آن‌ها نداشته و تروریسم و مواد مخدر چندین برابر شده است.

وی ادامه داد: در سوریه نیز راهبرد آمریکا شکست خورده و به بن بست رسیده اند و چاره‌ای جز خروج و ترک این کشور ندارند، در عراق نیز داعش حضور فیزیکی ندارد و عراق خطر تجزیه را دور و ارتش و نیرو‌های مردمی را برای دفاع از خود دارد، به همین دلیل باید در تاریکی و با آن وضع، شبانه به عراق سفر کنند، در واقع این وضعیت بی ثبات سازان منطقه است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به سیاست‌های آمریکا در منطقه و ایجاد داعش و نا امنی و کشتار مردم منطقه تصریح کرد: آمریکایی‌ها جایی در منطقه ندارند، اما همچنان دست از دشمنی با انقلاب اسلامی ایران و مردم مظلوم یمن و عراق برنمی دارند، اما از طرف دیگر مدال افتخار برای ملت ایران است که به کمک مردم منطقه رفتند و تبدیل به قدرت منطقه‌ای شدند این یک واقعیت است و باید جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی را با شکوه برگزار کرد.

شمخانی ادامه داد: آمریکایی‌ها به دلیل شکست‌های مختلف موج چهارم تحریم را علیه ایران به کار گرفتند، اما آن‌ها در گذشته نیز این راهبرد را آزموده بودند و البته شکست خوردند، در زمان دموکرات‌ها آن‌ها تمام تلاش خود را انجام دادند تا دانش هسته‌ای و پیچ و مهره هسته‌ای ایران را جمع کنند، ولی نتوانستند، پس پیشنهاد مذاکره دادند و گفتند ما حق غنی سازی را به شما می‌دهیم و برجام شکل گرفت، اما ترامپ همه توافق‌ها را زیر پا گذاشت.

وی افزود: امروز نیز آن‌ها حرف از مذاکره می‌زنند، در افغانستان دو نماینده آمریکا به بنده مراجعه کردند و گفتند آمریکا می‌خواهد با شما مذاکره کند، اما ایران با آن‌ها مذاکره نخواهد کرد.

شمخانی با بیان اینکه مشخص است ما با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم افزود: آمریکا عهدشکن و غیر قابل اعتماد است پس مذاکره با آن‌ها معنایی ندارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: جان بولتون تحلیل‌های خود را از بولتن‌های منافقین می‌گیرد و به کنگره می‌برد و مبنای سیاست‌های خود قرار داده است؛ این برای یک کشور که ادعای ابرقدرتی دارد زشت است که بولتن‌های یک گروه تروریستی را بدون تغییر، مبنای رفتار خود قرار دهد.

شمخانی با اشاره به ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی گفت: ملت ایران در راستای سیاست با ثبات سازی که رهبر معظم انقلاب انتخاب کرده‌اند، ثبات و زنجیره امنیت را شکل داده است. منطقه محل مانور ملت‌های منطقه و خروج برای بی ثبات سازان است و سال ۲۰۱۸ این روند تثبیت می‌شود و سال آینده آمریکا و همپیمانان او چاره‌ای جز خروج از خلیج فارس ندارند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز