پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۱  |  Thursday, 26 November 2020
کد خبر: ۲۵۰۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳:۵۱ - ۰۳ خرداد ۱۳۹۸
آوای رودکوف بررسی کرد:
حجت‌الاسلام محمود شربیانی امام جمعه عجب‌شیر در گفت‌وگو با آوای رودکوف، اظهار کرد: شب قدر، شب سرنوشت انسان ها تلقی می شود و درواقع تمامی امورات انسان ها در این شب تعیین می شود.
به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف، از ویژگی‌های شب قدر احیاء و نیایش به درگاه الهی است. در این شب با عظمت که کتاب مقدس قرآن برای هدایت انسانها نازل شده و فرشتگان آسمانی برای سلام و درود، فوج، فوج بر زمین فرود می‌آیند، سزاوار نیست که انسان مؤمن و روزه‌دار در غفلت به سر برده و خود را از همنشینی با آنها محروم سازد.

شب قدر در فرهنگ قرآن و روایات از جایگاه بس عظیمى برخوردار است تا آنجا که شب قدر در قرآن برابر با هزار ماه دانسته شده، و شب نزول قرآن، و شب تعیین تقدیرات یکسال و شب مبارک معرفى شده است.

نزول فرشتگان و روح، در شب قدر هر سال اتفاق می‌افتد. در این شب، امور مربوط به یک سال آینده، توسط فرشتگان در زمان پیامبر بر خود ایشان و بعد او بر جانشینان بر حقش که حضرت علی(ع) و یازده فرزند معصوم او است نازل شده و اکنون نیز بر امام زمان(ع) نازل می‌شود.

احياء شب قدر به بيدار بودن شب تا سحر خلاصه نمي شود اين بيدار بودن هدفي پشتش نهفته است و آن عبادت است، بله، قرائت دعا و قرآن نيز در اين شب عبادت است.

شب قدر، شبي است بزرگ. شبي كه صاحب دلان در طول سال انتظار رسيدنش را مي كشند. شبي كه به گفته قرآن ملائكه از آسمان به زمين مي آيند و تقدير يك سال ديگر، براي بندگان رقم مي خورد. شبي كه مي توان آن را آغازي نو دانست.از بزرگترين اهداف احياء و شب زنده داري ها رجوع و بازگشت به خداست، هدف برقرار كردن ارتباط دلي و روحي با خداوند متعال است نه صرف ايراد كردن دعاهايي كه با حال كسالت و بي توجهي،صرفا لقلقه زبان بوده و آبي از آن گرم نمی شود.

شب های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان، به عنوان لیالی پرفیض و برکت قدر در نزد شیعیان و بسیاری از مسلمانان جهان دارای جایگاه با عظمتی است که در این شب ها به قرائت ادعیه، اقامه نماز و انجام مستحبات و شب زنده داری مشغول می شوند.

احیاء شب های قدر برای برای آخرت انسانها مفید اشت
حجت‌الاسلام علی‌اکبر اکرمی، امام جمعه سراب در گفت‌وگو با آوای رودکوف، اظهار کرد: احیاء شب های قدر برای هم برای دنیای انسانها و هم برای آخرتشان مفید است.

وی، افزود: قدر یعنی اندازه گیری، یعنی تا سال آینده، اندازه انسان ها قدر می شود.

آنچه که بر سر انسانها بیاید، می نویسند، تا مطلع الفجر در شب بیست و سوم مورد تایید امام زمان(عج) قرار گیرد.

وی با استناد به آیه 4 از سوره دخان(فيها يُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکيمٍ) بیان کرد: در این آیه می‌خوانیم: در آن شب هر امر استواری (با حکمت و تدبیر نظام احسن) معیّن و ممتاز می‌شود.

حجت‎الاسلام اکرمی، ادامه داد: شب های قدر شب های غفلت نیست، شب های اتصال است.

امام جمعه سراب، از غرق شدن در دریای رحمت الهی در شب قدر گفت و‌ یادآور شد: شب قدر شب تجلی میعاد انسان با خداوند و ار خود جدا شدن و غرق در دریای رحمت و محبت و مهربانی خدا شدن است.

وی، با اشاره به فرموده پیغمبر(ص) افزود: ایشان می‌فرمایند: خداوند از روزها، جمعه و از ماهها، ماه رمضان و از شبها، شب قدر را برای خود اختیار کرده است.

حجت‌الاسلام اکرمی، ضمن بازگو نمودن اهمیت احیاء شب های قدر تأکید کرد: زنده نگاه داشتن و احیاء شب های قدر فوق لعاده اهمیت دارد برای آنهایی ه متوجه هستند و برای آینده خود، برای یک سال بعد و قیامت خودشان اهمیت قائل هستند، نباید این سه شب را غفلت نمایند.

شب قدر، شب سرنوشت انسان ها تلقی می شود
حجت‌الاسلام محمود شربیانی امام جمعه عجب‌شیر در گفت‌وگو با آوای رودکوف، اظهار کرد: شب قدر، شب سرنوشت انسان ها تلقی می شود و درواقع تمامی امورات انسان ها در این شب تعیین می شود.

وی، افزود: در شب قدر آمرزش و بخشش بندگان از جانب خدای کریم صورت می گیرد.

وی با استناد به آیه 2سوره قدر(وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ) بیان کرد: در این آیه می خوانیم: و تو چه می دانی که شب قدر چیست؟

حجت‎الاسلام شربیانی، شب قدر را از بهترین ایام سال دانست و ادامه داد: شب قدر بهترین ایام سال است. ملائکه به اذن خدا به روی زمین می ‌آیند تا مقدرات ما را معلوم می‌کنند. ملائکه می ‌آیند و دور دل ما می ‌گردند؛ اما جای خالی نمی ‌بینند که وارد شوند. فرودگاه دل ما برای فرود ملائکه خالی نیست.

امام جمعه عجب‌شیر، یادآور شد: بهترین زمان برای سبک نمودن و ریختن گناهان و بهره مندی از رحمت بیکران الهی شب قدر است.

وی، با اشاره به فرموده امام جعفرصادق(ع) افزود: ایشان می فرمایند: ابتدای سال، شب قدر است، در آن شب آنچه از این سال تا سال آینده انجام خواهد گرفت، نوشته می‌شود.

حجت‌الاسلام شربیانی، ضمن بازگو نمودن احیاء گرفتن شب قدر تاکید کرد: علت عبادت و احیاء گرفتن شب قدر این است که اولاً ما عمری طولانی نداریم و ثانیاً طاقت و توان عبادت زیاد را نداریم، یک شب- و نه یک روز- را به عنوان سمبل و نشانه عُمر دنیا قرار داده در آن شب خدا را عبادت می کنیم گویا که تمام عمر خداوند را عبادت کرده ایم.

گزارش از: امیرمسعود طایفه سلطانخانی
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز