پنجشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۲  |  Thursday, 28 May 2020
کد خبر: ۲۶۲۰۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۳ - ۰۸ آبان ۱۳۹۸
رئیس انجمن غلات ایران، خبر داد:
رئیس انجمن غلات ایران، گفت: دولت گندم را به قیمت تمام شده نمی خرد و این سبب شده ۲۰ تا ۳۰ درصد کشاورزان گندمشان را تحویل ندهند و در انبار نگهدارند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آوای رودکوف، محمد حسن طلعتی با اشاره به افزایش قیمت‌ها و تورم 40 درصدی در بخش‌های مختلف مرتبط با تولید گندم، اظهار کرد: اگر وزارت جهاد کشاورزی تورم را در محاسبه قیمت لحاظ می‌کرد قیمت حاصل 2500 یا 2800 تومان می‌شد.
رئیس انجمن غلات ایران، بیان کرد: اگر بخواهیم گندم را از خارج وارد کنیم با ارز نیمایی بیش از 3 هزار تومان درمی آید.

او با اشاره به جلساتی که برای اصلاح قیمت داشته اند، تاکید کرد: که کشاورزان دنبال افزایش سالانه قیمت نیستند.

نرخ خرید تضمینی گندم نباید بر اساس نرخ ارز محاسبه شود

قدرت حیدری معاون برنامه ریزی شرکت بازرگانی دولتی هم با اشاره به روند رو به رشد تولید گندم، گفت: در سال 98 پیش بینی وزارت جهاد کشاورزی تولید 14 میلیون گندم بود بعد اصلاح شد به 12 میلیون تن و باز اصلاح شد به رقم 11 میلیون تن بازگشت.

او، افزود: ما آمادگی کامل داشتیم برای خرید این میزان گندم و به رغم همه تنگنا‌های مالی، مبلغش هم فراهم شد منتهی کلا حدود 8 میلیون تن خرید کردیم.

معاون برنامه ریزی شرکت بازرگانی دولتی علت کاهش خرید گندم را کاهش تولید به علت تغییر شرایط آب و هوایی دانست.

حیدری درباره پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم هم با اشاره به این که طبق قانون متولی تعیین قیمت وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: طی 10 سال اخیر هر سال نرخ خرید تضمینی گندم 15 درصد افزایش یافته است.

او، خار نشان کرد: نباید فقط افزایش نرخ ارز را معیار قرار دهیم، زیرا در نهایت فشار مضاعفی را بر مصرف کننده وارد خواهد کرد و در این شرایط فقط افزایش قیمت نمی‌تواند به کشاورز کمک کند.

مدینه صابری/خبرنگار پایگاه بخری آوای رودکوف
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز