پنجشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۹  |  Thursday, 27 February 2020
کد خبر: ۲۷۰۲۴
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۱ - ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
در جشنواره برگزیدگان گندم تاکید شد:
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: در حال حاضر حدود ۸۰۰ میلیون دلار محصولات گندم، آرد و نان به ۶۶ کشور دنیا صادر می‌شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری آوای رودکوف، حسین مدرس خیابانی در جشنواره برگزیدگان گندم، آرد و نان گفت: تولید محصولات گندم در شرایط سخت کشور انجام می‌شود که این نشان از کار جهادی است.
وی با بیان اینکه امروز برای توسعه کار‌ها در کشور، باید زنجیره‌ها و حلقه‌های آن نیز توسعه یابد گفت: هیچ توسعه‌ای در دنیا، بدون توسعه زنجیره و حلقه‌های آن انجام نمی‌شود.
مدرس خیابانی به حجم اقتصادی ۶ میلیارد دلاری گندم، آرد و نان در کشور اشاره کرد و افزود: ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان ارزش افزوده این محصولات است.
قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی، همچنین از خرید تضمینی گندم و پرداخت نقدی به کشاورزان در سال آینده خبر داد.
مدرس خیابانی بر توجه خاص به این مجموعه تاکید کرد و گفت: محصولات گندم، ۴ ویژگی دارند که امنیت غذایی برای کشور یکی از این ویژگی هاست.
وی با بیان اینکه ۴۰ سال کشور ما تحریم شده و امنیت غذایی ما را گرو گرفته اند افزود: برای کشوری که می‌خواهد اقتدار و استقلال خود را به رخ بکشد امنیت غذایی بسیار مهم است.
مدرس خیابانی تولید با ارزش افزوده را از دیگر ویژگی‌های محصولات گندم، آرد و نان بیان کرد و گفت: کشور در تولید این محصولات، قطع وابستگی به نفت و اقتصاد بدون نفت را تمرین می‌کند.
قائم مقام وزیر صمت با بیان اینکه در صادرات نیاز به ارزش افزوده داریم ادامه داد: میانگین قیمت کالای صادراتی کمتر از ۴۰۰ دلار، و میانگین کالای وارداتی بیشتر از ۱۲۰۰ دلار است.
مدرس خیابانی اضافه کرد: امروز محصولات گندم و آرد با ۲۰۰۰ تومان تولید می‌شود، اما ۱۰ تا ۲۰ برابر خود، ارزش افزوده دارد.
وی با بیان اینکه صادرات غیر نفتی جایگاه خود را پیدا کرده است گفت: کار جدید، صادرات با ارزش افزوده است که مصداق بارز آن گندم، آرد و نان است.
وی حل موضوع اشتغال را از دیگر ویژگی‌های این صنف دانست و افزود: دو میلیون شاغل، بیش از ۴۰۰ کارخانه آسیابانی، ۵۰۰ هزار کشاورز و ۸ هزار نفر در اصناف مختلف این صنف مشغول به کار هستند.
مدرس خیابانی ادامه داد: اشتغال این قشر از جامعه، یک ویژگی دارد و آن جلوگیری از مهاجرت است.

مدینه صابری/خبرنگار پایگاه خبریآوای رودکوف
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز