کد خبر: ۲۷۳۷۱
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۰
به قلم اسدالله ربانی مهر؛
هر فرد در جامعه باید اول سعی کند خودش در اجرای پروتکل های بهداشتی پیشقدم و مجری باشد و در مرحله بعد برای عمل کردن همه مردم به این نکات بهداشتی در قالب کمپین ها و استفاده از خبرگزاری ها و نشریات و فضای مجازی یک "رسانه"باشد....
پایگاه خبری آوای رودکوف- اسدالله ربانی مهر:در سال های اخیر بیشتر نگرانی مردم دنیا از جنگ و کشتار و سیاست های جنگ طلبانه بود که در برابر این سیاست ها از عامه مردم تا مجامع بین المللی و گروه های صلح طلب معمولا با مخالفت های خود سعی کردند جنگی نباشد و مواردی هم که اتفاق افتاد همه کشورها سعی کردند با میانجی گری و ارتباطات بین المللی  سعی کنند آنها را خاتمه دهند و این شاید دغدغه اصلی مردم جهان بود .

اما شاید کسی فکر نمی کرد موضوع مهم دیگری فراتر از جنگ یعنی یک ویروس ناشناخته این چنین فکر و ذهن مردم را به خود درگیر کند و این همه برای کشورها دردسرهای بزرگ واساسی ایجادکند. .


 ویروس کرونا که ابتدا در چین شایع شد و تنها یک کشور و چند نفر را درگیر کرد اما در مدت زمان کوتاهی به حدود ۱۲۰ کشور دنیا رسیده و صدهاهزارنفر مبتلا و هزاران نفر دردنیا جان خود را ازدست دادند .

کرونا علاوه بر اینکه روح و روان مردم را درگیر کرده است اقتصاد کشورها را نیر در آستانه ورشکستگی قرار داده است  و روز به روز عمق این بحران بیشتر میشود ،از کارخانه ها و بورس های بزرگ دنیا تا لیگ های معتبر فوتبال و دانشگاهها تعطیل شده است و در بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا حالت اضطراری اعلام شده است .

سیلوی برایاند مدیر پیشگیری از بیماری‌های عفونی سازمان بهداشت جهانی سه  هفته پیش در زمان آغاز انتشار این ویروس گفت: "ما فعلا در مرحله همه‌گیری جهانی نیستیم. ما در مرحله اپیدمی چند کانونی هستیم و سعی می‌کنیم سرایت بیماری‌ را در این کانون‌ها متوقف کنیم.

اما بعد از گذشت چند هفته شاهداین هستیم از چین و ایران و کره جنوبی درآسیا تا ایتالیا وآلمان در اروپا و نیجریه و کنیا در آفریقا و در نهایت در کشور آمریکا این ویروس روز به روز در حال گسترش است و ده ها هزار نفر در دنیاجان خود را از دست داده اند تا بزرگترین بحران یکصد سال اخیر باعث نگرانی تمام مردم دنیا شود و نکته تاسف بار تر اینکه زمان پایان این ویروس مشخص نیست و از طرفی درمانی برای آن تاکنون  پیدا نشده است و همین نگرانی ها را بیشتر کرده است .

اما در این شرایط سخت و نگران کننده تنها راه نجات از این بحران ،قطع کردن زنجیره ویروس توسط افراد جامعه است و تنها راه قطع کردن این زنجیره رعایت نکات بهداشتی وپیشگیری  است  که هر روز توسط نهادهای مسئول و مراکز بهداشتی و درمانی برای مردم بیان می شود.

هر فرد در جامعه باید اول سعی کند خودش در اجرای پروتکل های بهداشتی پیشقدم و مجری باشد و مسائل مهم چون در خانه ماندن و رعایت نکات بهداشتی را به صورت کامل انجام دهد و در مرحله بعد برای عمل کردن همه مردم به این نکات بهداشتی در قالب کمپین ها و استفاده از خبرگزاری ها و نشریات و فضای مجازی  یک "رسانه"باشد و در جهت آگاهی بخشی به عموم مردم نقش ایفا کند و آن را یک وظیفه برای خود در جهت کمک به سلامت خود و شهروندان بداند .
در پایان باز هم باید تکرار کرد شرط عبور از این بحران و شکست واقعی کرونا دو چیز است :

۱- خودمان "رعایت" کنیم
۲-هر کدام از ما برای آگاهی بخشی به  جامعه یک "رسانه" باشیم


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: