شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۶  |  Saturday, 05 December 2020
کد خبر: ۲۸۴۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۱ - ۲۶ مرداد ۱۳۹۹
جهان
به دنبال توافق حکام امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط، واکنش خشم و انزجار شخصیت ها، جریان های سیاسی، علما و نخبگان، چهره های رسانه ای و شبکه های اجتماعی عراق را فرا گرفته است.
به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف؛به جزء جریان های کرد که همواره در مقابل این گونه رویدادها سکوت پیشه می کنند، امروز (شنبه) در سطح جریان های سیاسی و علمایی اهل سنت و شیعیان واکنش های محکومیت و انزجار از این اقدام در عراق رو به افزایش گذاشته است.

واکنش ها در عراق تنها محدود به شخصیت ها، گروه سیاسی و نمایندگان پارلمان نشده و بسیاری از روزنامه نگاران، فعالان رسانه ای و شبکه های اجتماعی توافق ذلت بار امارات با رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

شیخ الملا: لعنت به خواهان عادی سازی روابط با اسراییل

«شیخ خالد الملا» رییس جماعت علمای اهل سنت عراق در توئیتی در این باره به آنها که خواهان عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند، «لعنت» فرستاده است.

وی نوشت: «لعنت به آنها که خواهان عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند و لعنت به آنها که به مقدسات و ارزش های مردم بی توجه هستند و قضایای اسلامی را به فروش گذاشته اند.»

شیخ الملا عادی سازی روابط امارات و اسراییل را ناامیدی برای امت اسلام دانسته و افزود: «ناامیدی روز به روز در میان امت اسلامی در حال تکرار است، وقتی که غصب کننده و عامل کشتار ملت فلسطین تبدیل به دوست و متحد می شود در حالی که تجمع نیرو علیه مردان وفادار امت اسلامی برای خلع سلاح مقاومت جریان دارد.»

الفتح: اقدام امارات شرم آور است

فراکسیون «الفتح» نزدیک به الحشد الشعبی و گروه های مقاومت در عراق نیز در بیانیه ای با محکومیت «اقدام شرم آور» امارات، از همگان خواست که در کنار ملت فلسطین بایستند.

الفتح (هادی العامری) از همه ملت ها و کشورهای عربی و اسلامی خواسته است که روابط خود را با امارات و هر کس که دست ناپاکش را به سوی رژیم اشغالگر صهیونیستی دراز می کند، قطع کنند.

در این بیانیه با بیان اینکه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی یک نیرنگ و سازش ذلت بار است، آمده، آنچه پنجشنبه شب گذشته اتفاق افتاد، ننگی بر پیشانی کسانی است که به این توافق تن داده و خود را در سراشیبی اسراییل و آمریکا افکنده اند.

مقتدا صدر: کلا کلا اسراییل

«مقتدا صدر» رهبر جریان صدر و یکی از مهمترین جریان هایی که خط مشی سیاسی جریان خود را بر دو شعار «کلا کلا آمریکا» و «کلا کلا اسراییل» بنا نهاده امروز در صفحه شخصی اش این شعار کلیدی را به نشانه مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی منتشر کرد.

صدر در این فیلم ویدئویی به نشانه وفاداری به خط مشی سیاسی پدر شهیدش آیت الله «محمد محمد صادق صدر»، بخشی از شعاردهی این مرجع تقلید را در ایام حاکمیت رژیم بعث صدام در صفحه شخصی خود منتشر کرد که در آن شهید صدر برای نمازگزاران در مسجد کوفه شعار کلا کلا اسراییل سر می دهد.

پارلمان عراق: فراخوان سفیر امارات و قطع رابطه با ابوظبی

روزنامه «العربی الجدید» قطر در گزارشی نوشته است که برخی از جریان های سیاسی، پارلمانی و دینی در عراق با اعلام مخالفت با عادی سازی روابط بین امارات و اسراییل، خواهان فراخواندن سفیر امارات در بغداد و قطع روابط با ابوظبی شدند.

در این راستا، «مختار الموسوی» عضو فراکسیون روابط خارجی در پارلمان عراق گفته، آنچه که اتفاق افتاده خیانت در حق امت اسلامی و عربی است و «حسن سالم» عضو کمیسیون دفاع و امنیت این پارلمان نیز بر قطع روابط با امارات تاکید کرده است.

«حسن فدعم الجنابی» دیگر نماینده پارلمان عراق هم در واکنش توافق امارات و اسراییل گفت که زوال اسرائیل وعده حتمی الهی است.

وی در توئیتی نوشت که زمین خیلی زود از عدل و قسط پر می شود، همان گونه که از ظلم و ستم پر شده است.

«احمد الاسدی» نماینده پارلمان عراق نیز در توئیتر نوشت: چه چیزی امارات را واداشته تا به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی روی آورد؟.

آیا سرزمین هایی داشته است که اسرائیل آنها را غصب کرده و حاکمیت آن نقض شده و حقوق تاریخی آن ضایع شده است که این گونه به سمت عادی سازی روابط با اسرائیل می دود؟.

نوری المالکی: کمپ دیوید با سرعت تحقیر آمیز ادامه دارد

«نوری المالکی» نخست وزیر پیشین و رهبر ائتلاف دولت قانون در بیانیه ای با محکومیت سازش اماراتی و اسراییلی از همه کشورهای عربی و اسلامی خواست، آن را رد کنند.

وی گفت: مراحل عملی پروژه «کمپ دیوید» در عادی سازی روابط صهیونیست ها و برخی دولت های عربی همچنان با سرعت تحقیرآمیز و ننگین ادامه دارد.

المالکی ادامه داد: نظام سیاسی عرب با مسیر عادی سازی روابط خود با صهیونیست ها که روی خون اعراب و مسلمانان سوار شده اند و همچنان به غصب سرزمین و مقدسات ادامه می هند، از مرز ارزش های عربی و اسلامی عبور کرده است.

نخست وزیر پیشین عراق افزود: توافق نامه همکاری بین امارات و صهیونیست ها با همکاری آمریکایی ها، چیزی جز طرح بازگشت به تحکیم تحقیر و هدر دادن حقوق مشروع و شناخته شده بین المللی فلسطینی ها و اعراب نیست.

قیس الخزعلی: محور مقاومت مخالف عادی سازی روابط است

دبیرکل گروه مقاومت عصائب اهل الحق نیز در این راستا اعلام کرد که مقاومت طرح های عادی سازی با صهیونیست ها و صهیونیست زده ها را ناکام می گذارد.

شیخ «قیس الخزعلی» افزود: موضع خاندان حاکم بر امارات در عادی سازی روابط با رژیم اسراییل حلقه ای از سریال خیانت و مزدوری این خانواده را به نمایش گذاشته است.

وی خاطر نشان کرد، دولت های دیگری وجود دارند که در حال بسترسازی برای سر تعظیم فرو آوردن در برابر رژیم صهیونیستی هستند که در پیشاپیش آنها، رژیم آل سعود قرار گرفته است.

به گفته وی، آل سعود در حال نشر فرهنگ برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی است تا دور تازه ای از عادی سازی روابط را با این رژیم غاصب به نمایش بگذارند.

شیخ الخزعلی با تاکید بر اینکه محور مقاومت با هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مخالف است، تصریح کرد: محور مقاومت در برابر این اقدام ذلت بار همچنان به خط مشی مقاومت متمسک است.

الولائی: سازشکاران در باتلاق خیانت فرو می روند

«ابوالاء الولائی» دبیرکل مقاومت اسلامی گردان‌های سید الشهدا نیز در توئیتی نوشت که مثل تکه های دومینو، کشورهایی که به دنبال سراب آمریکا له له می‌زنند، در باتلاق خیانت سقوط می‌کنند و به دنبال عادی‌سازی روابط با اسرائیل می روند.

وی افزود: امارات در این مسیر رفت و به زودی نوبت عربستان و بحرین و دیگران است. ستونی از خیانت، ترس و مزدوری؛ اما قدس برای ما مثل کربلا، نجف، موصل و بغداد است و به زودی پرچم های ما در آسمان آن برافراشته خواهد شد و در گلدسته آن تکبیر خواهیم گفت.

«عزت الشابندر» سیاستمدار عراقی نیز در این باره اظهار کرد وقتی که مساله عادی‌سازی روابط بین عرب‌ها و رژیم‌صهیونیستی به یک مساله سیاسی قابل بحث تبدیل می‌شود، باید فاتحه امت اسلام خوانده شود.

«احمد عبدالساده» نویسنده و روزنامه‌نگار عراقی هم گفت: عبارت «توافق صلح بین امارات و اسرائیل» واقعا مضحک است. برای اینکه امارات هیچ‌گاه در جنگ با اسرائیل نبوده است.

گزارش ها حاکی است که گروه های سیاسی و مردمی عراق در صدد برگزاری فعالیت های عمومی در مخالفت با سیاست عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و محکومیت اقدام امارات متحده عربی هستند.

با وجود این واکنش های گسترده سیاسی، دینی و اجتماعی که به طور گسترده ای در فضای مجازی بازتاب داشته و هشتگ هایی در این باره فعال شده، اما همچنان موضع رسمی عراق نسبت به این اقدام امارات به دلیل پاره ای ملاحظه های دیپلماتیک، «سیاست سکوت» بوده است.

وزارت امور خارجه عراق نیز با وجود مطالبات پارلمانی برای فراخوان سفیر امارات تاکنون در قبال این مساله ساکت بوده و از هرگونه اظهار نظر و موضع گیری در تایید یا رد توافق ابوظبی، تل آویو و واشنگتن خودداری کرده است.

ایرنا


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز