کد خبر: ۲۹۷۱۵
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۷
سرویس گیاهان دارویی آوای رودکوف؛
هلیله سیاه دارای خواص بی‌شماری مانند بهبود عملکرد دستگاه گوارش، پیشگیری از بروز دیابت، درمان سرطان و جلوگیری از سفید شدن مو است.
پایگاه خبری آوای رودکوف-امیرمسعود طایفه سلطانخانی:هلیله سیاه دارای خواص بی‌شماری مانند بهبود عملکرد دستگاه گوارش، پیشگیری از بروز دیابت، درمان سرطان و جلوگیری از سفید شدن مو است.


پودر هلیله سیاه می‌تواند به کاهش اسید معده کمک کند، همچنین از هر گونه زخم معده ناشی از ترشح زیاد اسید معده، جلوگیری می‌کند.

میوه هلیله ۳۲ تا ۴۵ درصد تانن (Tannin) و ۱۸ نوع آمینو اسید دارد و منبع آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند الاجیک اسید، گالیک اسید، چبولیک اسید، فلاونول گلیکوزید، سلنیوم، ویتامین C و وبتامین E است. هلیله به دلیل میزان زیاد تانن طعم گسی دارد. وقتی میوه هلیله کاملا رسیده می‌شود، میزان تانن آن کاهش و میزان تاکسین‌های آن افزایش پیدا می‌کند.

از معروف‌ترین خواص هلیله سیاه در طب سنتی می‌توان به تقویت دستگاه گوارش اشاره کرد. استفاده مرتب از هلیله سیاه می‌‌تواند با بهبود عمل هضم به جذب بهتر مواد غذایی کمک کند. از طرف دیگر پودر هلیه یک ملین ملایم طبیعی است و با تقویت کولون روده، به دفع بهتر و سریع‌تر سموم از بدن کمک می‌کند.

هلیله در واقع با تمیز کردن دستگاه گوارش به جذب بهتر مواد غذایی، هضم بهتر و افزایش متابولیسم یا همان سوخت بدن کمک می‌کند. ترکیبات این میوه با افزایش ترشح صفرا، باعث افزایش چربی سوزی می‌شود. ترکیبات این میوه با افزایش ترشح صفرا، باعث افزایش چربی سوزی می‌شود.

پودر هلیله سیاه سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی مانند الاگیک اسید، گالیک اسید، چبولیک اسید، فلاونول گلیکوسید، سلنیوم و ویتامین C است که از بدن انسان در برابر سرطان و دیگر بیماری‌های جدی محافظت می‌کند. محققان معتقد هستند هلیله سیاه به مبارزه اکسیداتیوی کمک می‌کند و از بدن انسان در برابر بیماری‌های مربوط به افزایش سن محافظت می‌کند. همچنین این گیاه دارای خواص آنتی باکتریال بسیار قوی است که به جلوگیری از عفونت باکتریایی ناشی از غذا یا ویروس‌های معلق در هوا کمک می‌کند.

این گیاه به جلوگیری از سفید شدن مو کمک می‌کند. برای رفع سفید شدن موها می‌توان هلیله سیاه را پودر نموده و هر روز صبح به صورت ناشتا یک قاشق چای خوری از آن را همراه عسل و مقداری آب ولرم نوشید. علاوه بر این نتایج مطالعات انجام شده نشان می‌دهد هلیله سیاه با تقویت ریشه مو از ریزش موها جلوگیری کرده و به تدریج باعث پر پشت شدن و تقویت موها می‌شود.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: