«آوای رودکوف (آوای دنا) »رسانه شماست ؛نويسنده و ناقد رسانه خود باشيد.                      یاداشت  و سوژه هاي خبري خود را از «اینجا» برای ما ارسال نمایید       اخبار مهم ایران ؛ جهان و استان کهگیلویه و بویراحمد را با "آوای رودکوف" مرور نمائید .       
چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۷  |  Wednesday, 27 October 2021
کد خبر: ۳۰۶۸۰
تاریخ انتشار: ۲۳:۱۶ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۰
در گفتگوی آوای رودکوف با استادیار گروه ترویج و توسعه روستایی دانشکده کشاورزی، دانشگاه تبریز مطرح شد:
خبرنگار آوای رودکوف در گفتگویی با فاطمه کاظمیه به عنوان استاديار گروه ترویج و توسعه روستایی، دانشكده كشاورزی دانشگاه تبریز الزامات تاثیرگذار در افزایش تولیدات کشاورزی را بررسی نموده است.
پایگاه خبری آوای رودکوف:بخش کشاورزی یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور است، به‌ طوری ‌که حدود 18 درصد تولید ناخالص ملّی، 25درصد اشتغال، تأمین 85 درصد غذای جامعه، 25 درصد صادرات غیرنفتی و 90 درصد مواد اولیه‌ مورد استفاده در صنعت را فراهم می‌کند.

این بخش محوری ترین بخش خودکفایی است و می توان از این راه بستری برای توسعه صنایع ایجاد کرد.

بیشترین سهم در ارزش افزوده به کشاورزی اختصاص یافته است. با توجه به سهم قابل توجه ۹۰ درصدی کشاورزی در تأمین مواد غذایی کشور تولیدات کشاورزی ملّی‌ترین نوع تولید به‌شمار می‌رود.خبرنگار آوای رودکوف در گفتگویی با فاطمه کاظمیه به عنوان استاديار گروه ترویج و توسعه روستایی، دانشكده كشاورزی دانشگاه تبریز الزامات تاثیرگذار در افزایش تولیدات کشاورزی را بررسی نموده است.

- الزامات توجه ویژه به امر تولیدات کشاورزی را چه می دانید؟
کشاورزی پايه و اساس خودکفايی اقتصادی و بستر توليدات ملّی و استانی است. توجّه ويژه به امر توليدات کشاورزی در کنار ساير توليدات اقتصادی ديگر مانند توليدات صنعتی، خدماتی، تجاری و نيز توليدات استراتژيک و... در شرایط اقتصاد مقاومتی ضروری بوده و بايد به طور جدی در کشور صورت پذيرد.

- بخش کشاورزی چگونه می تواند در تامین نیازهای اساسی کشور تاثیرگذارباشد؟
بخش کشاورزی می تواند ضمن پشتيبانی از ديگر حوزه های توليدات داخل و نيز تهيه موادخام و نيازهای پايه ای و اوليه سایربخش های اقتصادی، گامی بلند را در تأمين نيازهای اساسی کشور برداشته و از اين طريق راه خودکفایی اقتصادی و عدم وابستگی به خارج را هموار کند.

- تشکیل نهادها و ابزارهای ملی در نهاهای خصوصی چه ضرورتی دارد؟
درحال حاضر در باور عموم نهاد مالی که باید درخدمت کشاورزی باشد تنها بانک کشاورزی است، در حالی که در نگاه مهندسی این امر پذیرفته نمی‌شود و بر این مبنا باید بخشی از نهادها و ابزارهای مالی در کشاورزی را نهادهای دولتی و بخشی دیگر را نهادهای خصوصی تشکیل دهند.
درکنار ظرفیت‌سازی کارشناسی که برای بخش کشاورزی لازم است، ایجاد فضا و محیط سرمایه نیز یکی از عوامل اصلی توسعه و پیشرفت این صنعت به‌شمار می‌رود.

- بهترین تبلیغ برای محصولات تولیدی چیست؟
باکیفیّت بودن کالا بهترین تبلیغ برای محصولات تولیدی در آذربایجان شرقی بوده و به راحتی مورد استقبال مصرف کنندگان قرار می گیرد.

- آیا افزایش تولید در واحدسطح به مهارت بهره برداران بستگی دارد؟
- افزایش تولید در واحد سطح به دانش، تخصص و مهارت بهره برداران بستگی دارد، از این رو، یک عامل اساسی درانتقال موفق یافته های تحقیقاتی، استفاده از شیوه های مؤثر و کارآمد ترویجی است که تلفیق آن با دانش بومی کشاورز، سبب ارتقای دانش و مهارت آنان و درنتیجه افزایش تولید باکیفیت می شود.

- متخصصان کشاورزی درچه شرایطی می توانند در خودکفایی دخیل باشند؟
اتخاذ راهکارهای مُدرن و استفاده از نظرات متخصصان کشاورزی، استفاده از تکنولوژی روز و سیستم مکانیزه، خرید به موقع محصول از کشاورزان با قیمت مطلوب و جلب رضایت آنان، ساماندهی تشکل های بخش کشاورزی و دیگر موارد در این بخش بسیاری از نابسامانی ها، مشکلات و معضلات را برطرف می سازد تا شاهد خودکفایی و سربلندی در تولید همه محصولات کشاورزی که افتخار هر ایرانی است به ارمغان آید.

- برای موفقیت در کشاورزی و تولید چه بایدکرد؟
برای موفقیت در کشاورزی و تولید، لازم است اطلاعات دقیقی از عوامل تأثیرگذار بر تولید داشته و بتوانیم آن ها را با برنامه ریزی صحیح و علمی مدیریت کنیم و درنهایت کشاورزان را برای انتقال دانش به درون مزرعه و استفاده از این دانش همراه کنیم.

ایران از تنوع اقليمی و آب و هوای مختلف برخوردار بوده و اين ظرفيت بسيار مناسب، بهترين فرصت را به امر تنوع دهی به توليدات کشاورزی داده و امکان تأمين بسياری از احتياجات مواد غذايی و مواد اوليّه توليد را در داخل کشور به وجود آورده است.

- چه راهکارهایی را تولید محصولات باکیقیّت دخیل می دانید؟
اجرای برنامه ریزی های دقیق و اصولی به همراه ارائه آموزش های نوین کشاورزی به کشاورزان می تواند ضمن تاثیرگذاری مثبت در تولید محصولات باکیفیّت و مرغوب سبب آشنایی آنان با روش های نوین در بخش کشاورزی شود.

- کدام عوامل زمینه ساز تحول در کشاورزی محسوب می شوند؟
رشد زیاد جمعیت و افزایش مستمر تقاضای مواد غذایی در کشور، ایجاد تحول در کشاورزی را به نحوی که بتواند کمیّت، کیفیّت و تنوع محصولات کشاورزی را در مدت زمانی کوتاه افزایش دهد، اجتناب ناپذیر کرده است.

توجّه ویژه به کشاورزی تاثیرگذار دربرطرف شدن مشکلات احتمالی و هموارشدن راه های توسعه و گسترش کشاورزی به عنوان بستر تولیدات ملّی خواهد شد.

گفتگو از امیرمسعود طایفه سلطانخانی


سرویس کشاورزی و دامداری آوای رودکوف را اینجا دنبال کنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس روز