کد خبر: ۳۲۶۳۱
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۴
در برنامه زنده بی تعارف سیمای شبکه دنا؛
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور در برنامه زنده بی تعارف سیمای شبکه دنا به سئوالاتی پیرامون اصلاح، بهسازی و توسعه شبکه های آبرسانی، علت قطع آب در برخی نقاط استان و برخی شبهات و نگرانی ها در خصوص آب شرب شهرستان گچساران پاسخ داد.

به گزارشپایگاه خبری آوای رودکوف از یاسوج ؛ اسفندیار برخه در این برنامه زنده تلویزیونی در خصوص آب شهرک الغدیر یاسوج گفت: مشکل آب آشامیدنی شهرک الغدیر و شهرک ولایت مربوط به امسال و سال گذشته نیست و چندین سال است که اهالی آن مناطق با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند در چند مدت پیش به دنبال انتقال آب از سروک بودیم که با ممانعت مردم روبرو شدیم و برای حل مشکل دو دستگاه الکتروپمپ بزرگتر جانمایی شد و اکنون وضعیت آب در آن مناطق تقریبا بهتر شده است.

واکنش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب به حرف و حدیث ها در خصوص آب شرب شهرستان گچساران/ اصلاح 160 کیلومتر خط انتقال و شبکه توزیع آب در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرعامل شرکت آبفا استان ادامه داد: برای حل ریشه ای موضوع با تکمیل تصفیه خانه آب شرب شهر یاسوج انتقال آب خوبی به این مناطق صورت و مشکل آب این منطقه هم برای همیشه حل خواهد شد.

وی در خصوص مشکل آب منطقه مهریان با اشاره به اینکه شبکه های این منطقه قدیمی و فرسوده است و طراحی و اجرای اولیه آن برای 3 هزار و پانصد نفر جمعیت بوده و اکنون جوابگوی نیاز کنونی مردم نیست بیان کرد: آب مهریان از طریق 4 حلقه چاه تامین میشود و 5 سال پیش در سفر ریاست جمهور سابق پروژه آب مهریان با اجرای 7 و نیم کیلومتر خط انتقال و مخزن 5000 متر مکعبی تعریف و تصویب شد.

برخه افزود: در نهایت اما معارض حل نشد، امسال هم پیگیری کردیم که در بحث خط انتقال معارضین اجازه نمی دهند اما با این وجود شرکت آبفا 90 درصد عملیات اجرایی مخزن ذخیره را تمام و به زودی به مرحله تکمیل 100 درصدی می رسیم.

برخه از کمبود اعتبارات در حوزه آب گفت و اظهار داشت: اعتبار سال گذشته آبفا در اصلاح و توسعه شبکه یک میلیارد و دویست میلیون تومان بود، این مبلغ چه مشکلی را میتواند مرتفع کند؟ امسال این رقم به 2 میلیارد رسیده است اما همچنان هم نمی‌تواند گره گشا باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بیان کرد: سفر ریاست جمهور به استان سبب خیر شد از اعتبارات تخصیص داده شده 4 پروژه در مهریان در نظر گرفته شده که اصلاح و توسعه شبکه توزیع شهر که 9 میلیارد تومان هم اعتبار دارد و 2 و نیم کیلومتر هم اجرای خط انتقال تعریف شده است.

اسفندیار برخه در خصوص حرف و حدیث ها در خصوص آلودگی آب شرب در شهرستان گچساران گفت: آبفا 320 لیتر در ثانیه از تصفیه خانه سد کوثر برای گچساران آب برداشت می کند البته گچساران تنها نیست، 2میلیون و 500 هزار نفر در چند استان جنوبی چون استان خوزستان از این آب استفاده می کنند.

وی بیان کرد: با قاطعیت اعلام میکنم 100 درصد آب شهرستان گچساران مطلوب است، در منبع تامین آب نیز آلودگی اولیه ای نداریم، بعد از تصفیه خانه سد کوثر هم در 4 نقطه کلر زنی داریم که آزمایشات هم سلامت آب این شهر را نشان می دهد.

برخه افزود: بعضا در برخی روستاها سوختگی و یا سرقت دستگاه های کلر زنی را شاهدیم در این مناطق نیز برای جبران این نقیصه به صورت دستی کلر زنی انجام می شود.
وی گفت: برای شهرستان گچساران 2 میلیارد اعتبار برای اصلاح شبکه مصوب شده که از این رقم شاید فقط 30 درصد محقق شود که بخشی از آنهم به صورت اسناد خزانه است. اگر این اعتبار را در کنار فرسودگی 40 درصدی شبکه های این منطقه بگذاریم به خوبی متوجه می شویم کار بسیار سخت و طولانی است.
اسفندیار برخه تصریح کرد: در شهر یاسوج و بعد از سفر با برکت ریاست محترم جمهور به استان 40 میلیارد تومان تخصیص نقد داشتیم، اکنون 15 پیمانکار در شهر یاسوج کار عملیات اجرایی اصلاح و بهسازی شبکه های توزیع را در حوزه آب و در مناطق مختلف شهر شروع کرده اند.
مدیرعامل شرکت آبفا استان گفت: 110 کیلومتر شبکه توزیع و 50 کیلومتر خطوط انتقال را اصلاح کردیم اما باز هم باید بگویم اگر چه جدیت همکارانمان در میان است ولی برای پیشبرد بهتر برنامه ها در حوزه پر هزینه آب و فاضلاب باید اعتبارات خوبی هم در نظر گرفته و تخصیص داده شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: