کد خبر: ۳۳۹۶۷
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۲
به قلم وحید حاج سعیدی؛
پارادوکس یا ناسازنما به هر گزاره یا نتیجه‌ای گفته می‌شود که با گزاره‌هایِ قبلیِ گفته شده در همان نظریه و یا با یکی از باورهایِ قویِ پیش‌زمینه، شهودِ عقلی و یا باورِ عمومی در تناقض و تضاد باشد.

پایگاه خبری آوای رودکوف-وحید حاج سعیدی:پارادوکس یا ناسازنما به هر گزاره یا نتیجه‌ای گفته می‌شود که با گزاره‌هایِ قبلیِ گفته شده در همان نظریه و یا با یکی از باورهایِ قویِ پیش‌زمینه، شهودِ عقلی و یا باورِ عمومی در تناقض و تضاد باشد. مثل این جمله که هر چه بیشتر تلاش می کرد، کمتر موفق می شد!

البته این تضاد های عینی در همه جای دنیا دیده می شوند ولی ما می توانیم اعلام کنیم در زمینه پارادوکس به خودکفایی رسیده ایم و در مملکت شاهد انواع و اقسام تضاد در گونه های مختلف هستیم! به عنوان مثال با وجود ایجاد انواع و اقسام دانشگاه های دولتی و غیر دولتی، سطح سواد مردم پائین تر آمده است! ( نقل از روزنامه جاج جم ، گناهش به گردن نویسنده اش)

سالانه چند صد میلیارد در فوتبال هزینه می کنیم ولی جز بی اخلاقی و حیف و میل بیت المال چیزی حاصل نمی شود و تیم ملی سالهاست در آسیا مقامی کسب نکرده و آخرین افتخار ما در جام جهانی مهار پنالتی رونالدو و برد ولز است ولی در بقیه ورزش ها مثل تکواندو ، کاراته، کشتی ، والیبال نشسته و ... که یک صدم فوتبال هزینه نمی کنیم به کمتر از طلای جهانی راضی نیستیم!

اتوبان ها و خیابان ها عریض تر و بیشتر شده اند و سرعت ماشین ها دو چندان شده است ولی دیر تر به محل کار می رسیم!

برای سیل زدگان آن سوی جهان اقلام مورد نیازشان را با کامیون و هواپیما ارسال می کنیم ولی وقتی در همین شمال خودمان سیل یا برف می آید، چکمه و آب معدنی و نان لواش را خدا تومن به در و همسایه و دوست و فامیل می فروشیم.

پزشک ، مراکز درمانی، آزمایشگاه های تشخیص طبی، دارو و ... فراوان ولی سلامتی، گنجی نایاب شده است.

چند ده برابر گذشته کتاب چاپ می شود و همه نویسنده شده اند، ولی هر روز از تعداد کتابخوان ها کاسته می شود.

دستگاه هاي چاپ مدرن تر و سريعتر شده اند ولي تيراژ كتاب ها به زور به500 نسخه مي رسد.

تابستان در ادارات پوشیدن کت مرسوم است و در زمستان تی شرت! حیرتا که بخشنامه های هدفمندی مصرف حامل های انرژی به این ادارات واصل نشده است.

مفهوم چراغ زرد را «عبور با احتیاط » تعریف می کنیم ولی به محض زرد شدن چراغ راهنمایی، پدال گاز را چنان فشار می دهیم که به کف ماشین می چسبد!

در ژاپن برای جلوگیری از تصادفات ، ساخت موتور با سه چرخ رو به افزایش است اما ما با موتوری که دو چرخ دارد ، تک چرخ می زنیم!

در كشور هاي اروپايي با آخرين فن آوري ها سعي در كاستن صداي اگزوز خودرو ها و موتورسيكلت ها دارند ولي ما با دستكاري در انباری اگزوز، صداي آن را تا حد ممكن بالا مي بريم!

با وجود تاکید همه اساتید و کارشناسان محترم بر روی اهمیت مسئله آموزش ، در تلویزیون همه رقم برنامه پخش می شود از تهیه ماسک پوست کدو و خیار برای صورت گرفته تا قلمه زدن گل شمعدانی و طرز تهیه ساندویچ نان و پنیر ، ولی راجع به آموزش و پرورش و مدارس ، برنامه مستقل نداریم!

سیگار و توتون قلیان میوه ای در بسته بندی های شیک و متنوع و با کمترین قیمت در بازار عرضه می شوند ؛ بعد انتظار داریم هیچ کس طرف دخانیات نرود!

با هر بار تنفس یا دو بار عطسه پشت سر هم ، تقریباً نیم کیلو سرب وارد ریه همشهریان تهرانی و ساکنان شهر های بزرگ می شود ، ولی از طرف دیگر به مردم می گوییم سوسیس و کالباس نخورند!

در بزرگراه ها انواع و اقسام بیلبورد هایی تبلیغاتی نصب کرده ایم از این طرف تا آن طرف خیابان، بعد از مردم می خواهیم هنگام رانندگی، با تلفن همراه صحبت نکنند!

بدیهی ترین اصول را که باید در مهد کودک ها آموزش داد با درشت ترین فونت در مکان های عمومی نصب کرده ایم نظیر :« لطفاً در این مکان سیگار نکشید؛ در برابر اشتباهتان عذر خواهی کنید ، لطفاً کف اتوبوس آشغال نریزید ، لطفاً گل نچینید ، لطفاً به صندلی راننده دست نزنید، لطفاً نوبت را رعایت کنید، لطفاً در پارک آتش روشن نکنید و ...» آن وقت انتظار رعایت قوانین از مردم داریم!

بزرگان فوتبال ما در صدا و سیما و روزنامه ها و سایت ها به یکدیگر بدترين توهين ها و بي احترامي را به هم روا می دارند ، بعد دنبال سرنخ می گردیم که چرا در ورزشگاه ها تماشاگران به یکدیگر ناسزا روا می دارند!

اینها بخش های کوچکی از هزاران پارادوکس یا نا سازنما های این سرزمین دارند که حذف یا حتی کمرنگ ساختن آنها نیاز به برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت دارد. زمان را از دست ندهیم.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: