کد خبر: ۳۳۹۸۶
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۵
سوال روزنامه جمهوری اسلامی از امیرعبدالهیان:
روزنامه جمهوری اسلامی از وزیر امور خارجه پرسید: شما که حاکمیت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسید، چرا سفارت افغانستان را به این گروه تحویل داده‌اید؟ چرا نمایندگان طالبان را به جلسات رسمی دعوت می‌کنید و با آنها تعاملات رسمی دارید؟

پایگاه خبری آوای رودکوف: روزنامه جمهوری اسلامی از وزیر امور خارجه پرسیده اگر طالبان را به رسمیت نمی‌شناسید پس چرا سفارت افغانستان را به آنان تحویل دادید و با آنان نشست‌وبرخاست می‌کنید؟

اگر طالبان را به رسمیت نمی‌شناسید پس چرا با آنان نشست‌ و برخاست می‌کنید؟!

به گزارش جمهوری اسلامی، آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان گفته است: «هیات حاکمه فعلی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسیم و بر لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید داریم.» این سخن آقای وزیر امور خارجه لوازمی دارد که دولت جمهوری اسلامی تاکنون به آن پای‌بندی نشان نداده است.

شما که حاکمیت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسید، چرا سفارت افغانستان را به این گروه تحویل داده‌اید؟ چرا نمایندگان طالبان را به جلسات رسمی دعوت می‌کنید و با آنها تعاملات رسمی دارید؟ این تناقض آشکار در سیاست خارجی بهیچوجه قابل قبول نیست. برداشت طالبان از این دوگانگی در گفتار و رفتار شما اینست که ایران را در موضع ضعف می‌پندارند در حالی که ما یک کشور قدرتمند هستیم و امثال طالبان عددی نیستند که اجازه باج‌خواهی از ما را پیدا کنند. ما با توسل به دیپلماسی شفاف می‌توانیم این گروه یاغی را وادار به تمکین کنیم.

این روزنامه در پایان تاکید کرده است: طالبان یک گروه تروریستی بدوی و متحجر است که حتی در میان مردم افغانستان نیز جایگاهی ندارد. جمهوری اسلامی ایران بدون آنکه نیازی به توسل به برخورد نظامی داشته باشد، می‌تواند با ابزارهای دیپلماسی و اقتصادی طالبان را تحت فشار قرار دهد و با فعالیت‌های بین‌المللی راه را برای شکل‌گیری دولت فراگیر در افغانستان همواره نماید. ایران با چنان دولتی می‌تواند به راحتی تفاهم و تعامل داشته باشد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: