کد خبر: ۱۴۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۱
جهت آشنایی بیشتر؛
مارون که طاب هم نامیده می‌شده سرحد جغرافیایی فارس و خوزستان بوده و امروز از میانه خاک کهگیلویه روستای آبریز و زیرنا در منطقه دشمن زیاری سرچشمه میگیرد، سپس از بهبهان و آغاجاری گذر می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف ؛ مارون از رودخانه‌های جنوب غربی ایران است.رودخانه مارون بیشترین آب استان را خارج می‌كند. حوزه آبریز آن، مناطق غربی بویراحمد سفلی و قسمت اعظم طیبی و دشمن زیاری را در بر می‌‌گیرد. این رود پس از عبور از دم لوداب، وارد مناطق دشمن زیاری و طیبی می‌شود و در مسیر خود شعبه‌های مهمی را دریافت می‌كند و پس از عبور از میان سوق و لنده از آخرین نقطه كهگیلویه به نام تنگ تكاب می‌‌گذرد و به سمت بهبهان و اهواز در استان خوزستان جریان می‌یابد و به نام رود جراحی به خلیج‌فارس می‌ریزد.سرچشمه‌های این رود بویژه در دامنه كوه‌ها از پتانسیل‌های تفرجگاهی قابل توجهی برخوردارند. مارون که طاب هم نامیده می‌شده سرحد جغرافیایی فارس و خوزستان بوده و امروز از میانه خاک کهگیلویه روستای آبریز و زیرنا در منطقه دشمن زیاری سرچشمه میگیرد، سپس از بهبهان و آغاجاری گذر می‌کند.

سد مارون شهرستان بهبهان بخشهای وسیعی از زمینها و مناطق روستایی در استان های کهگیلویه و بویر احمد و خورستان واقع در پشت سد مارون را در برگرفته و به زیر آب برده است.رودخانه بسیار زیبای مارون از کوه سفید و کوه های موگرمون در دو کیلومتری روستای آبرزگه سرچشمه میگیرد و یکی از سر شاخه های اصلی این رودخانه در روستای کوهستانی وبسیار زیبای روستای موگرمون می باشد که از دامنه های کوه سر به فلک کشیده واستوار سفید کوه لنده نشات می گیرد .دیگر سرشاخه های این رودخانه از کوه سیاه یکی از مرتفع ترین کوه های منطقه واستان کهگیلویه وبویر احمد است. زیبایی مسیر این رودخانه و دشتهای بسیار قشنگ وزیبای همجوار این رود خانه و مزارع و شالیزارهای اطراف رودخانه چشم هر بیننده را خیره می کند. این رودخانه پس از گذر از روستای ایدنک و روستای آبکری به سد مارون در مرز بهبهان ودزکوه رسیده وپس از آن از خوزستان عبور کرده وبه دریای خلیج همیشه فارس ایران می ریزد.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: