کد خبر: ۲۲۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
پایگاه خبری آوای رودکوف:مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: منطقه حفاظت شده دنا از مهمترین ذخیره گاه‌های زیست کره جهان ظرفیتی مهم برای حفظ بیش از ۳۲۰ گونه جانوری است که میراث گرانبهای طبیعی به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محسن جعفری نژاد بسطامی با بیان اینکه دنا یکی از مهمترین ذخیره گاه‌های زیست کره جهان به شمار می رود افزود: دراین ذخیره‌گاه گونه‌های جانوری شامل انواع پرندگان، خزندگان، پستانداران و آبزیان زیست دارند که کل و بز،خرس قهوه ای، خوک وحشی، پلنگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، موش کور، سنجاب ایرانی، خرگوش، سمور، راسو، خفاش، جوجه تیغی، سیاه گوش، گوزن زرد ایرانی و عقاب طلایی از جمله مهمترین گونه‌های این منطقه حفاظت شده به شمار می روند .

وی اظهارکرد: منطقه حفاظت شده دنا با مساحت بیش از ۲۵۵ هزار هکتار، زیستگاه ۳۲۰ گونه جانوری است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: این منطقه حفاظت شده شانزدهم تیرماه سال ۹۰ به عنوان دهمین ذخیره گاه زیست ایران و نخستین بعداز انقلاب در سازمان یونسکو ثبت شد .

جعفری نژاد تصریح کرد: وجود کوه، جنگل، بیش از ۱۰۰ چشمه، رودخانه و ۱۲۰۰ گونه گیاهی دنا را به زیستگاه گونه‌های جانوری مختلف تبدیل کرده است.

وی به برضرورت تعامل و همکاری جوامع بومی محلی در حفظ این گنجینه ارزشمند و عظیم تاکید داشت و ادامه داد: حفاظت مطلوب از این ذخیرگاه باارزش امری ضروری است، می طلبد که در این راستا ضمن دوری از انجام از هرگونه فعالیت مخربی فعالیت های سازگار با محیط زیست خودداری شود.

به گزارش ایسنا، 16 تیرماه سال1390 ذخیره گاه دنا با حضور نمایندگان یونسکو و مقامات کشور و استانی به عنوان دهمین ذخیرگاه زیست کره کشور و نخستین ذخیرگاه بعداز انقلاب اسلامی در سازمان یونسکو ثبت شده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: