شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۲۵۰۴۲
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۲
پایگاه خبری آوای رودکوف:خبری که دیروز روی سایت فدراسیون فوتبال آمد، سپاهانی ها را شوکه کرد. خبر از این قرار بود: کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران اعلام کرد ظرفیت سکوهای ورزشگاه نقش جهان اصفهان در دیدار نیمه نهایی جام حذفی (یادواره آزادسازی خرمشهر) در فصل ۹۸-۹۷ برابر آئین نامه، بین تماشاگران دو تیم سپاهان و پرسپولیس به طور مساوی تقسیم می‌شود.

به گزارش برترین ها؛ خبری که دیروز روی سایت فدراسیون فوتبال آمد، سپاهانی ها را شوکه کرد. آنها که تدارک زیادی برای بازی نیمه نهایی جام حذفی مقابل پرسپولیس دیده بودند، ابتدا با تغییر زمان بازی مواجه شدند که قرار بود روز سوم خرداد برگزار شود ولی به علت تقارن با ایام شب قدر به هشتم خرداد موکول شد. سپاهانی ها روی خستگی بازی های پیاپی پرسپولیس حساب باز کرده بودند و حالا پرسپولیسی ها فرصت بیشتری برای استراحت برای این بازی بعد از بازی فردا با السد دارند.

خبر از این قرار بود: کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران اعلام کرد ظرفیت سکوهای ورزشگاه نقش جهان اصفهان در دیدار نیمه نهایی جام حذفی (یادواره آزادسازی خرمشهر) در فصل ۹۸-۹۷ برابر آئین نامه، بین تماشاگران دو تیم سپاهان و پرسپولیس به طور مساوی تقسیم می‌شود.

با توجه به آئین نامه مسابقات جام حذفی به علت اینکه مسابقات به صورت تک حذفی برگزار می‌گردد و ظرفیت ورزشگاه به صورت مساوی در اختیار تماشاگران تیم‌های میهمان و میزبان قرار می‌گیرد ولی درآمد حاصل از بلیت فروشی متعلق به تیم میزبان است.

حتی اگر عجیب بودن این خبر را در نظر نگیریم، حساسیت دیدار سپاهان و پرسپولیس همیشه به حدی است که بلافاصله خبرهای مربوط به آن در رسانه های مختلف و فضای مجازی دست به دست شود؛ البته که موضوع مورد بحث، جنجالی ترین خبرِ امروز فوتبال ایران بوده است.


هواداران تیم فوتبال سپاهان و همینطور رسانه های ورزشی اصفهان، با شنیدن این خبر واکنش های منفی زیادی به آن داشته اند. آنها ابتدا از مسئولین باشگاهشان خواستند تا با توجه به میزبان بودن سپاهان، اجرای قانون 10/90 در استقرار هواداران را پیگیری کنند و از مسئولین بخواهند ولی وقتی متوجه شدند یکی از بندهای قوانین برگزاری مسابقات جام حذفی به این موضوع اشاره کرده، روش دیگری برای نشان دادن اعتراض خود انتخاب کردند و به سراغ بازی های گذشته جام حذفی رفتند؛

بازی هایی که یک تیم میزبان بوده و توانسته از قانون 10/90 در استفاده از ظرفیت ورزشگاه خانگی بهره ببرد. یکی از مسابقات مورد اشاره، دیدار نیمه نهایی فصل گذشته جام حذفی میان دو تیم استقلال تهران و صنعت نفت آبادان است که تقریبا فضایی برای حضور هواداران استقلالی در ورزشگاه تختی آبادان وجود نداشت و بازی دیگری که به آن اشاره می شود، مصاف سپیدرود و پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی سال جاری است که هواداران تیم سپیدرود، بیشتر سکوها را به خود اختصاص داده بودند.

سیامک قلیچ خانی مدیررسانه ای باشگاه سپاهان ضمن انتقاد از مسئولین سازمان لیگ، در اعتراض به قانونی که نیمی از ورزشگاه نقش جهان را در دیدار نیمه نهایی به پرسپولیس خواهد داد، می گوید: واقعا حیرت انگیز است. من فقط یک مثال می زنم. چرا در بازی سپاهان و مس این قانون 50/50 را اعلام نکردند و 50 درصد ورزشگاه را به ما ندادند؟ در کرمان این قانون اجرایی نشد و کل ورزشگاه را هواداران کرمانی پر کرده بودند.


مدیر رسانه ای سپاهان حرف هایش را ادامه داد و اضافه کرد: مثال های زیادی وجود دارد. چطور حالا که به بازی سپاهان و پرسپولیس رسیده، این قانون از گنجه درآمده، خاکش را گرفته اند و با صدای رسا اعلام می شود. واقعا آدم متعجب می شود از این برنامه ریزی.

سعید فتاحی، مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ درباره ۵۰-۵۰ بودن سکوهای نقش جهان در بازی نیمه نهایی جام حذفی بین سپاهان و پرسپولیس اظهار داشت: از وقتی جام حذفی به صورت تک بازی انجام می شود، این آیین نامه نوشته شده است. حتی آیین نامه سال ۹۶ یکسری اصلاحات داشته و به باشگاه‌ها ابلاغ شده است. برای اولین بار نیست که چنین این اتفاقی می افتد و در ۲ سال اخیر این آیین نامه در حال اجراست.

وی افزود: تماشاگران به صورت ۵۰-۵۰ تقسیم می شوند، اما درآمد بلیت فروشی به میزبان می‌رسد. در بازی سپیدرود-پرسپولیس حدود ۲۰ درصد از تماشاگران پرسپولیس به ورزشگاه آمده بودند و دیگر کسی نبود که در سکوهای آنها بنشیند، به همین خاطر سکوها را در اختیار میزبان قرار دادیم. در بازی استقلال و صنعت نفت، در مجموع ۲۰، ۳۰ نفر از همراهان استقلال روی سکو بودند و هیچ کس برای تشویق این تیم نیامده بود. به همین خاطر سکوها به میزبان رسید. حتی در لیگ برتر هم دیدید که تماشاگران پرسپولیس به ورزشگاه یادگار نرفتند و همه سکوها به تبریزی‌ها رسید.


رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ عنوان کرد: در این بازی هم ما سکوها را ۵۰-۵۰ می کنیم و اگر پرسپولیسی ها نتوانستند بخش خود را پر کنند، اجازه می دهیم سپاهانی ها ظرفیت بیشتری را داشته باشند. آقای تابش، مدیرعامل سپاهان نامه زده، اما ما آیین نامه را برایشان می فرستیم. بازهم تاکید می کنم این تصمیم فقط مربوط به این بازی نیست.

مسعود تابش، مدیر عامل سپاهان درباره تصمیم سازمان لیگ فوتبال برای اختصاص سکو‌های ورزشگاه نقش جهان به طور مساوی بین هواداران سپاهان و پرسپولیس در بازی نیمه نهایی جام حذفی اظهار داشت: از این خبر خیلی متعجب شدیم, برای اینکه نیمه نهایی شرایط متفاوتی با فینال دارد.

در فینال روال منطقی وجود دارد، چون معمولاً فینال در یک شهر و یک ورزشگاه بی‌طرف برگزار می‌شود و هواداران دو تیم هم به صورت 50 - 50 در ورزشگاه قرار می‌گیرند،‌ اما برای نیمه نهایی از مدت‌ها قبل قرعه‌کشی شده و ما ماه‌هاست که می‌دانیم در ورزشگاه نقش جهان میزبان پرسپولیس هستیم.

با این حال به یکباره تصمیمی اعلام می‌شود که فضای شهر اصفهان را ملتهب می‌کند و ببینید که چقدر برگزاری بازی به این سبک مشکل می‌شود. اگر ما میزبان این بازی هستیم بنابراین چه شرایطی برای میزبانی ما وجود دارد؟


وی عنوان کرد: امروز در نشست شورای تأمین استان همه‌ی اعضا همدل و متحد نظرشان این بود که این کار کاملاً غیراصولی است و شرایط ناجوری برای برگزاری مسابقه ایجاد می‌شود. ما صد درصد مخالف این قضیه هستیم و قصد ایجاد التهاب بیشتر نداریم، اما فدراسیون و سازمان لیگ بررسی کنند که آیا با این شرایط می‌توان یک مسابقه را به صورت منطقی و صحیح برگزار کرد یا خیر. ما کتباً اعتراض‌مان را به سازمان لیگ و فدراسیون اعلام کردیم و امیدواریم که تجدیدنظر کنند.

مدیرعامل باشگاه سپاهان گفت: دوستان می‌گویند که این موضوع از سال قبل مصوب شده است، اما هیچ ابلاغی نه به باشگاه‌ها و نه به هیئت فوتبال نشده است. ما در همین جام حذفی رفتیم به کرمان و با مس بازی کردیم که در آنجا نیز شرایط 50 - 50 نبود و به هواداران سپاهان 10 درصد و به هواداران میزبان به حق 90 درصد داده شد. همچنین ما میزبان نساجی بودیم که اتفاقاً تیم پرهوادارای هم است و اینجا هم بحث 10 - 90 برقرار شد. من اعلام می‌کنم که حتماً باید در این موضوع تجدیدنظر کنند.

تابش ادامه داد: برخی هواداران تماس می‌گیرند و می‌گویند که چرا از حق‌ما دفاع نمی‌کنید. ما دفاع می‌کنیم، اما اهل جار و جنجال نیستیم. ما نباید تمام موارد را به اطلاع همه برسانیم. من از طریق مراجع ذی‌صلاح اقدامات را آغاز کردیم و منتظر بودیم که در جلسه شورای تأمین هم شرکت کنیم تا نظر این شورا را هم ببینیم که این نظر نیز قرار است، اعلام شود.

این بازی از آن جهت اهمیت دارد که صحبت های ضد و نقیضی در مورد حریف فینال برنده جدال این دو تیم نقل می شود: داماش گیلان به علت ناداوری فاحش در دیدار لیگ دسته دوم مقابل نیروی زمینی که منجر به عدم صعود این تیم به لیگ دسته اول شد تهدید کرده که در دیدار فینال حذفی حضور پیدا نمی کند و این بازی ممکن است تنها مسابقه باقی مانده جام حذفی باشد.

البته تا این لحظه موضع رسمی خود را در این باره اعلام نکرده است. آخرین نظر داماشی ها در تلگرام این باشگاه حضور در این دیدار است.

سومین دیدار پرسپولیس و سپاهان طی یک سال اخیر 11 روز باقی مانده؛ دیدار رفت و برگشت این دو تیم در نقش جهان و آزادی را شاید بتوان خبرسازترین بازی های لیگ هجدهم نامید. دو دیداری که میان مدعیان اصلی قهرمانی این فصل که پس از سال ها دوباره با هم برای کسب قهرمانی سرپنجه شده اند، با تساوی خاتمه یافت. در دیدار رفت قضاوت علیرضا فغانی و مصاحبه قلعه نویی علیه او تا مدت ها نقل محافل ورزشی بود و در دیدار برگشت هم اتفاقات تلخی که روی سکوها رقم خورد، خیلی پررنگ تر از بازی محافظه کارانه دو تیم در زمین بود.


صحبت در مورد درست یا نادرست بودن تصمیمی که نیمی از ظرفیت ورزشگاه تیم میزبان را در تک دیدارهای جام حذفی به تیم میهمان می دهد، نیاز به بحث کارشناسی دارد؛ اما اشاره به دو نکته از ابعاد این ماجرا ضروری به نظر می رسد؛ اول اینکه یک بررسی سطحی از نحوه برگزاری رقابت های جام حذفی طی سال های گذشته و همین فصل و بررسی چگونگی استقرار هواداران دو تیم، سوال ها و تضادهای بسیاری را در قوانین مربوطه و نحوه اجرای آنها، برای اعتراض سپاهانی ها فراهم می کند و دوم هم اینکه دیدن ورزشگاه نقش جهانی که نیمی از آن قرمزرنگ باشد، چندان معمولی به نظر نمی رسد.

صفحه اینستاگرام و کانال تلگرام هواداران سپاهان از قول مدیرعامل این باشگاه خبر عجیبی را منتشر کرده‎اند. تابش گفته در صورتی که قرار باشد سکوها در بازی نیمه نهایی جام حذفی به طور مساوی در اختیار هواداران سپاهان و پرسپولیس قرار بگیرد، آن وقت این احتمال وجود دارد که سپاهان از جام حذفی کنار بکشد.


این بار جنگ میان سپاهان و سازمان لیگ است. پرسپولیسی ها چون این مصوبه تازه اعلام شده را به نفع خود می بینند از این جنگ کنار کشیده اند تا سرانجام اجرایی شدن یا نشدن این قانون را ببینند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: