« آواي رودکوف» خود را به اخلاق حرفه‌اي روزنامه‌نگاري پايبند مي‌داند و مبناي فعاليت اين سايت بر سه اصل « بيطرفي » ، «دقت » و « انصاف » استوار است.

      
کد خبر: ۳۱۵۳۲
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۱
یاداشت ارسالی از مخاطب کهگیلویه و بویراحمدی:
قبل از آنکه جاده ترانزیتی یاسوج به دنا تاثیرش را بر طبیعت سبز دنا بگذارد این بار تاثیر سوء مدیریت در این منطقه پیشی گرفته و ...
پایگاه خبری آوای رودکوف:«عباس آریو برزن» در یادداشت ارسالی و در واکنش به کشف لاشه توله پلنگ دنا در حوضچه نیروگاه برق سی سخت با عنوان «اگر الفبای محیط زیست را نمیدانید محیط زیست را به اهلش بسپارید» خطاب به مدیر کل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد نوشت:غنای طبیعت هر منطقه، منوط به حفظ گونه‌های جانوری گیاهی و میکروارگانیسم‌ها است چرا که آنها از ارزشهای ذاتی و بالقوه‌ای برخوردار هستند که در چرخه حیات اثرگذار بوده و تمهیدات حفاظتی از گونه‌های جانوری و پیشگیری از تخریب زیستگاه‌ها از اقداماتی است که بیش از پیش ضرورت یافته است.تهدیدهایی نظیر خشکسالی، شکار غیرمجاز، خشکی تالاب‌ها، استفاده بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، آتش‌سوزی مراتع و جنگلها، آسیب‌رسانی به عرصه‌های طبیعی را به دنبال داشته هر یک تهدیدهایی را برای طبیعت، جانوران و گیاهان و در نهایت انسانها به همراه دارد از این رو حفظ گونه‌های جانوری به ویژه گونه‌های کمیاب و نادر ضرورتی است که در شرایط تهدیدزا، بیش از بیش جلوه کرده و به ما یادآوری می‌شود  اما چگونه می توان در این خصوص چاره ای اندیشید؟


این بار پلنگ خوش خط و خال دنا را نشانه خواهیم رفت تا بلکه به واسطه آن عدم کنترل و نظارت بر حیات وحش را به زیر سوال ببریم که چرا حفاظت از این گربه سان با ارزش در طبیعت زیبای دنا چندان مورد توجه قرار نگرفته است گونه پلنگ ایرانی با درجه حفاظتی  یا در حال انقراض (EN) که در لیست سرخ IUCN  به عنوان گونه در خطر انقراض می باشد گونه ای ناب و کمیاب است که آغوش دنا این روزها مورد کم مهری سوء مدیریت شده تا اشک های طبیعت دوستان جاری شود و این بار سکوت این مجموعه دیگر قابل کنترل نیست ...

قبل از آنکه جاده ترانزیتی یاسوج به دنا تاثیرش را بر طبیعت سبز دنا بگذارد این بار تاثیر سوء مدیریت در این منطقه پیشی گرفته و بدانید روزی فرزندانمان به ما خواهند گفت که پدرانتان ارزش ببرمازندران و شیر ایرانی را نمیدانستند تا از بین رفت، اما !

شما که میدانستید، برای پلنگ ایرانی چه کردید؟

در نهایت لازم است یاد آوری کنیم به مدیریت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد اگر الفبای حفاظت را نمیدانید کرسی ریاست را به اهلش بسپارید.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۵
محیط
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
0
0
آخ و بخت محیط زیست استان
محیط بان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
0
0
درود بر نویسنده
دنا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
0
0
خدایی هاشمی برا نماینده حقوقی دنا هم نخوبه
محیطبان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
0
0
مگه از محیط زیست استان هم چیزی مانده ، آقای مدیر کل لطف کن تا صد درصد نابودش نکرده ای برو ....
زاگرس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۸
0
0
متاسفانه حفاطت محیط زیست استان در سطح پایبن و رو ب نزولی قرار داره امیدواریم با مدیریتی جدید شاهد تحولی در احیا و حفاظت محیط زیست ب عنوان امانت آیندگان باشیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: