کد خبر: ۳۲۱۳۹
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۲
یاداشت از وحید حاج سعیدی؛
متاسفانه ای عده ای اورژانس 115 را با آژانس مسافرتی و تاکسی تلفنی اشتباه گرفته اند و گاهی اوقات شاهد انتقال دسته جمعی یک خانواده با آمبولانس به مراکز درمانی هستیم که همگی دچار بی حالی یا تهوع و ... هستند......
پایگاه خبری آوای رودکوف-وحید حاج سعیدی ساعت از 10 گذشته است. بچه های 115 خسته از یک روز کاری سخت در حال استراحت هستند که از مرکز یک ماموریت جدید اعلام می شود. آمبولانس اعزام می شود و چند دقیقه بعد به مقصد اعلام شده می رسند. بیمار که یک مرد شصت ساله است و چند روزی از درد در ناحیه شکم رنج می برد و کمی بی حال است، از تاخیر پرسنل شاکی است! زن د رحالی که سبد مسافرتی ، فلاسک چای، دستمال کاغذی، ملحفه، تعدادی میوه و دو استکان را آماده کرده است، سوار آمبولانس می شود. ظاهراً حفظ کردن تلفن 115 اورژانس از حفظ کردن تلفن آژانس ها آسان تر است.

بر اساس پروتکل های درمانی، وظیفه اورژانس پیش بیمارستانی رسیدگی به موارد فوریتهای پزشکی و ارائه خدمات به مصدومین و بیماران اور‍ژانسی می باشد. در واقع کار این مجموعه از صحنه حادثه آغاز شده و در مرکز درمانی به پایان می رسد.
 
اما به چه مواردی فوریتهای پزشکی گفته می شود؟
بیماریها و حوادث اورژانس به مواردی اطلاق می گردند که در صورت عدم ارائه به موقع اقدامات امدادی - درمانی ، منجر به صدمات عضوی و یا جانی و نیز مشکلات روانی بیمار میشود.

مثالهایی از موارد اورژانس که در زمره وظایف اورژانس ۱۱۵ هستند عبارتند از  اورژانس های قلبی، اورژانسهای محیطی و شغلی، اورژانس های اعصاب، اورژانسهای زنان و زایمان، اورژانس های گوارشی، اورژانس های تنفسی ، اورژانس های دستگاه  اسکلتی و ...

در واقع وظیفه اورژانس 115 رساندن بیمارانی به بیمارستان است که اولاً جان آنها در خطر باشد و زمان برای نجات آنها حیاتی است و یا اینکه انتقال بیمار توسط اطرافیان باعث خطرات دیگر نظیر قطع نخاع و فوت نوزاد و عوارض جبران ناپذیر گردد. 

اما متاسفانه ای عده ای اورژانس 115 را با آژانس مسافرتی و تاکسی تلفنی اشتباه گرفته اند و گاهی اوقات شاهد انتقال دسته جمعی یک خانواده با آمبولانس به مراکز درمانی هستیم که همگی  دچار بی حالی یا تهوع و ... هستند. 

این رویداد که آن را ناشی خود خواهی یا ضعف در آموزش و معرفی وظایف اورژانس 115 و یا هر چیز دیگری بدانیم ممکن است روزی باعث به خطر افتادن جان عزیزان شود. خدمات اجتماعی با خدمات شخصی تفاوت دارند. زندگی اجتماعی را بیاموزیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: