شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۳۳۴۹۵
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۶
یاداشت به قلم وحید حاج سعیدی؛
افزایش بی ضابطه، غیر قانونی، غیر منطقی و لجام گسیخته قیمت کالاها و برخی خدمات دولتی در روزهای اخیر به صورت کاملاً علنی و چراغ روشن، اوضاع معیشتی جمعیت زیادی از کشور را تحت تاثیر قرار داده تا جایی که امروز مردم برای تامین مایحتاج روزانه و پهن کردن یک سفره معمولی با چالش های اساسی مواجه هستند.

پایگاه خبری آوای رودکوف-وحید حاج سعیدی:افزایش بی ضابطه، غیر قانونی، غیر منطقی و لجام گسیخته قیمت کالاها و برخی خدمات دولتی در روزهای اخیر به صورت کاملاً علنی و چراغ روشن، اوضاع معیشتی جمعیت زیادی از کشور را تحت تاثیر قرار داده تا جایی که امروز مردم برای تامین مایحتاج روزانه و پهن کردن یک سفره معمولی با چالش های اساسی مواجه هستند.

در چنین شرایطی خرید مسکن و خودرو و طلا عملاً به رویا پیوسته اند و با ادامه این رویه بزودی شاهد پیوستن کالای های ضروری منزل مثل یخچال و تلویزیون و ماشین لباسشویی و ... نیز به صف رویاهای یک زندگی حداقلی خواهیم بود.

آنچه در این بین قابل تامل است اینکه تصمیمات دولتیان و مجلسیان برای حل این معضلات اساسی، با مختصات مشکلات همخوانی ندارد و بیشتر دم دستی و مقطعی هستند!

سخنرانی و ارائه آمار های مثبت، خلق کوپن، کارتی کردن نان و بنزین، جریمه هایی که بیشتر به منبع درآمدی دولت شبیه هستند، حراج سکه و یورو و ... راهکارهایی هستند که نه تنها چاره مشکلات اقتصادی نیستند بلکه خود منجر به گرانی، رانت، مفاسد جدید و تورم می شوند و واریز سود ها و رانت های کلان را از دلالی به دلال دیگر سوئیچ می کنند. فی المثل اگر تحریم ها برای عده ای نان کرده است، رفع تحریم ها برای عدۀ دیگری نان می کند. اگر قرعه کشی خودرو جماعتی را به ثروت هنگفت رسانده است، عرضه خودرو در بورس نان جماعت دیگری را در روغن فرو خواهد برد!

نقش نهادهای نظارتی هم در مقوله اقتصاد بیشتر شبیه به نقش های سایه در فیلم ها و سریال ها می ماند که نه تنها کمکی به کاهش قیمت ها نمی کند بلکه با اخذ جریمه های میلیاردی، شرکت های متخلف و متقلب را مجاب به جبران مافات کرده که در قالب کاهش حجم یا تعداد محصول، افزایش قیمت به بهانه تغییر لفاف یا اضافه کردن یک حرف انگلیسی به محصول خودرویی رخ می دهد!

اتخاذ این تصمیمات و سیاست های دم دستی که به طرز عجیبی عمدتاً با خواست و نظر 4 درصدی ها همخوانی دارد، تمام اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار می دهند و هر از گاهی دولتیان را مجبور می کند دست به تیغ شوند که این دست جراحی های اقتصادی بدون بیهوشی و بدون ریکاوری شان، باز هم تن رنجور معمولی ها را می خراشد!

تا زمانی که مبلغ زیر چهار میلیارد و هشتصد میلیون تومان برای دولت پول محسوب نمی شود و با طلا فروش و آهن فروش و وکیل و جراح و بازیگر و فوتبالیست برای دریافت مالیات رودربایستی داریم، اقتصاد کشور روی خوش نخواهد دید. مادامی که به اقتصاد و کارخانه و کارخانه دار و مرغ و مرغداری دستور بدهیم، چرخ اقتصاد به حرکت در نخواهد آمد.

ای کاش دولتمردان بپذیرند اقتصاد مبتنی بر علم و آمار و اصول بنا نهاده شده و به تریبون مسئولان و قلمفرسایی برخی روزنامه چیان وقعی نمی نهد.

بپذیریم که طبیعت و اقتصاد "دستوری ناپذیر" هستند اما تجربه بشری ثابت کرده است که هر دو در برابر "مدیریت" به "پذیرش" و " اطاعت" می‌رسند. مدیریتی که بر پایه علم و دوراندیشی باشد و مصلحت جناحی و سیاسی و قومی و قبیله ای در آن رخنه نکرده باشند.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: