کد خبر: ۳۳۶۶۵
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۲:۵۲
یاداشت طنز به قلم وحید حاج سعیدی؛
پروفسور سیمون چپ ‌من از دانشگاه سیدنی واقع در استرالیا معتقد است که مصرف‌کنندگان سیگار باید برای گرفتن گواهینامه اجباری سیگار کشیدن درخواست بدهند و هزینه آن را پرداخت کنند.

پایگاه خبری آوای رودکوف-وحید حاج سعیدی:اینکه سیگار برای سلامتی مضر است، اظهر من الشمس است و سخن گفتن در این باره تکرار مکررات است. روی پاکت سیگار هم در خصوص مضرات آن به اشکال مختلف آگاهی رسانی شده است. حتی تازه چند سال قبل کلی عکس خفن از دل و روده و اثنی عشر سیگاری ها چاپ کرده بودند که مثلاً خلق الله سیگار نکشند! ولی هیچکدام اثر نکرد. چون پرخوری هم برای سلامتی مضر است ولی باز هم ملت پرخوری می کنند و نقداً 24 میلیون نفر دچار چاقی مفرط هستند! البته در شهری مثل تهران کشیدن یا نکشیدن سیگار چندان توفیری ندارد چون با هر دم و باز دم یا دو عطسه پشت سر هم دست کم نیم کیلو سرب پر ملات و خالص وارد ریه می شود. جالب تر اینکه کارشناسان فرموده اند اگر در هوای تهران یک ساعت ورزش کنید، معادل کشیدن نیم پاکت سیگار است. یعنی همسایه ما که روزی یک پاکت سیگار می کشد و «ز دود دهانش جهان تیره‌گون»، معادل دو ساعت ورزش می کند!

اما با وجود مزایای ورزشی سیگار(!) در خصوص کاهش مصرف سیگار همه کشور های دنیا دست به کار شده اند و اقداماتی را انجام داده اند. چند سال قبل در استرالیا طرحی با عنوان گواهینامه سیگار رونمایی شد که هم کلاس داشت و هم طرفدار...

«به گزارش دیسکاوری، پروفسور سیمون چپ ‌من از دانشگاه سیدنی واقع در استرالیا معتقد است که مصرف‌کنندگان سیگار باید برای گرفتن گواهینامه اجباری سیگار کشیدن درخواست بدهند و هزینه آن را پرداخت کنند. فرم درخواست هم قرار است شامل تعدادی سوال در رابطه با سیگار کشیدن باشد. این گواهینامه می‌تواند به شکل یک کارت اعتباری طراحی شود که هنگام خرید سیگار، ‌نشان دادن آن الزامی باشد. همچنین پروفسور چپ‌من معتقد بود که دولت‌ها باید تعداد سیگاری را که هر فرد می‌تواند بخرد محدود کنند. شاید چنین قانونی باعث شود که نوجوان‌ها به این راحتی رو به مصرف سیگار نیاورند.»

کارت های اعتباری بانک ها، کارت سوخت، کارت پایان خدمت،کارت مترو،کارت ملی و سایر کارت ها کم بود، حالا از این به بعد باید سیگاری های محترم گواهینامه سیگار هم در جیبشان بگذارند. لابد برای گرفتن این کارت هم مثل گواهینامه پایه یک، داشتن سواد، نداشتن سوء سابقه و عدم مصرف دخانیات(!) و ... لازم است.

البته صدور این کارت مضراتی هم دارد که به عرض می رسانیم و دوستان عنایت داشته باشند قبل از هدفمندی سیگاری ها و صدور کارت همه جوانب را در نظر بگیرند:

الف) احتمال به وجود آمدن شبکه های تهیه و توزیع گواهینامه های تقلبی مثل کارت پایان خدمت و طرح ترافیک و ...

ب) تلاش برخی افراد سود جو در اخذ این گواهینامه و فروش سهمیه سیگار در خارج از شبکه

پ) بسیاری از افراد مثل عمو سیفی عشق گواهینامه هستند و همه رقم گواهینامه دارند از گواهینامه پایه یکم و دوم گرفته تا گواهینامه کمباین و تراکتور گلدونی ( از این تراکتورهای کوچک و نقلی مخصوص پارکها) ممکن است هوس کنند این گواهینامه را هم بگیرند و بعد در دام دخانیات بیفتند. بالاخره رفیق خوب و بد همه جاست و ممکن است آدم را وسوسه کنند. ( مرد حسابی تو که گواهینامه داری از چی می ترسی!؟ بیا یه دود بگیر جیگرت حال میاد و بقیه ماجرا...)خلاصه از ما گفتن بود... خود دانید...

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: