کد خبر: ۳۳۷۰۸
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۲:۵۶
یاداشت از مهران محبیان فر کارشناسی ارشد مشاوره خانواده، زوج درمانگر، مولف و مترجم؛
در حقیقت ارتباط خوب بخشی اساسی از ایجاد رابطه سالم است. وقتی رابطه عاطفی مثبتی با شریک زندگی خود تجربه می‌کنید، احساس امنیت و شادی می‌کنید.

پایگاه خبری آوای رودکوف-مهران محبیان فر در یادداشتی نوشت: می‌گویند زن و شوهرانی که دیدگاه و رفتارهای متفاوتی دارند بهتر مي توانند هم با مشکلات مقابله کنند و هم زندگی مستحکم و پایداری داشته باشند.آدم ها قابل پیش بینی نیستند. تلاش زیادی مي کنید تا انها را درک کنید، احساسشان را حدس بزنید و اینکه برترین کاری که مي توانید برایش انجام دهید چیست؟

رابطه برقرار کردن با دیگران هنری است که باید آن را یاد گرفت، آن را آموخت و برای رسیدن به داشتن رابطه منطقی و عاشقانه و قابل احترام تلاش کرد. چرا که رابطه یعنی، انسان ها در رابطه متولد می‌شوند، در رابطه رشد می‌کنند، در رابطه آسیب می‌بینند و در رابطه درمان می‌شوند.

تمامی روابط عاشقانه فراز و نشیب هایی را پشت سر می‌گذارد و همه‌ آنها به کار، تعهد، تمایل به سازگاری و تغییر شریک زندگی شما نیاز دارند.

هر رابطه‌ای منحصر به فرد است و افراد به دلایل مختلفی با هم وارد رابطه می‌¬شوند. بخشی از آنچه که یک رابطه سالم را تعریف می‌کند، داشتن یک هدف مشترک است. اینکه دقیقاً می‌خواهید این رابطه چگونه باشد و می‌خواهید به کجا برسد. این چیزی است که شما فقط با صحبت عمیق و صادقانه با شریک زندگی خود متوجه آن خواهید شد.

متاسفانه اکثر افراد سواد رابطه ندارند و به همین دلیل در ارتباط با دیگران و ترک دیگران سرعت عمل حرف اول را می‌زند.

این امر دلایل متعددی دارد. شاید افراد انتخاب کردن را فرا نگرفته اند و با هر کس که سر راه شان سبز شد، رابطه برقرار می‌کنند.

دوم اینکه از خودشان شناخت ندارند و نمی‌دانند از طرف مقابل چه بخواهند و از همه مهم تر اینکه سواد رابطه نیاموخته اند!

به راحتی عاشق می‌شوند، به راحتی خیانت می‌کنند، به راحتی دلبسته می‌کنند، به راحتی رها می‌کنند، به راحتی با قلب دیگران بازی می‌کنند و احساسات دیگران را به بازی می‌گیرند.

سواد رابطه در افراد به دو صروت است:
۱. گروهی که سواد رابطه را بَلدند یا یاد می‌گیرند.

۲. گروهی که اطلاعاتی از سواد رابطه را ندارند و نتیجه آن: شکست عشقی، کشمکش های عاطفی، سوء استفاده، طلاق، ازدواج های مجدد و...

در حقیقت ارتباط خوب بخشی اساسی از ایجاد رابطه سالم است. وقتی رابطه عاطفی مثبتی با شریک زندگی خود تجربه می‌کنید، احساس امنیت و شادی می‌کنید.

هنگامی که افراد ارتباط خوب را متوقف می‌کنند، پیوند خود را قطع می¬‌کنند و زمان ایجاد یک تغییر یا استرس می‌تواند منجر به قطع ارتباط شود. ممکن است ساده به نظر برسد، اما معمولاً تا زمانیکه در حال برقراری ارتباط هستید، می‌توانید هر مشکلی که با آن روبرو هستید را برطرف کنید.

در پایان باید اشاره کرد که ماندگاری یک رابطه سالم به نداشتن مشکلات و اختلاف سنی نیست، بلکه به چگونگی برخورد با رویارویی اختلافات و ناراحتی هاست. اگر برای رابطه خود به کمک خارجی نیاز دارید، با هم در این خصوص صحبت کنید. گاهی اوقات مشکلات در یک رابطه خیلی پیچیده یا طاقت فرسا به نظر می‌رسد، طوری که شما نتوانید از عهده آن بر بیایید. زوج درمانی یا گفتگو با یک دوست معتمد می‌تواند در این داستان به شما کمک کند.

 

مهران محبیان فر
کارشناسی ارشد مشاوره خانواده
زوج درمانگر، مولف و مترجم

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: