شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۳۳۷۳۶
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۳:۱۶

ایرنا نوشت: روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال مدعی شد که تهران پس از ارائه پهپاد به روسیه جهت استفاده در اوکراین، قابلیت های پیشرفته نظارتی سایبری دریافت می کند.

ادعای روزنامه آمریکایی درباره امتیاز تازه روسیه به ایران

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز دوشنبه به وقت محلی ادعا کرد: افراد مطلع به این موضوع گفتند که تهران به دنبال همکاری عمیق تر در زمینه جنگ سایبری است و در این راستا روسیه به ایران کمک می کند تا قابلیت های پیشرفته نظارت دیجیتالی را به دست آورد. این امر جنبه دیگری به اتحاد نظامی رو به رشد میان ایران و روسیه که آمریکا آن را تهدید می بیند، اضافه می کند.

این رسانه آمریکایی ادامه داد: روسیه و ایران هر دو دارای قابلیت‌های سایبری پیچیده‌ای هستند و مدت‌هاست با یکدیگر همکاری کرده‌اند و دو کشور دو سال پیش توافقنامه همکاری سایبری را امضا کردند که به گفته تحلیلگران بیشتر بر روی شبکه‌های دفاع سایبری متمرکز بود.

وال استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع نوشت که روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین، قابلیت‌های ارتباطی-نظارتی و همچنین دستگاه‌های شنود، دستگاه‌های عکاسی پیشرفته و دروغ‌ سنج را در اختیار ایران قرار داده است.

این رسانه آمریکایی در ادامه ادعاهایش افزود: دولت ایران از اینترنت برای کم کردن تأثیر یک جنبش اعتراضی سراسری در سال گذشته استفاده کرده و دسترسی به اینترنت را در مناطق هدف کاهش داده است تا از پخش ویدیوها و ارتباطات بین معترضان جلوگیری کند. تهران همچنین از ابزارهای نظارت دیجیتال برای ردیابی و دستگیری معترضان استفاده کرده است.

سیتیزن لب که یک مرکز تحقیقاتی مستقر در دانشگاه تورنتو است، ادعا کرده که شرکت “پروتی” روسیه، نرم‌افزار سانسور اینترنت به شرکت آریانتل ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه در ایران ارائه کرده است.

این مرکز ادعا کرده که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ابزارهای ارائه شده از سوی این شرکت روسی «مقامات دولتی را قادر می‌سازد تا مستقیماً تمام ارتباطات تلفن همراه ایرانیان، از جمله مخالفان حکومت را نظارت، رهگیری، تغییر مسیر، محدود یا ممنوع کنند.»

به گفته تحلیلگران امنیت سایبری، شرکت پروتی در روسیه، سخت افزار و نرم افزار برای کمک به دولت ها جهت نظارت بر ارتباطات خطوط تلفن، ایمیل ها و تراکنش های کارت اعتباری، از جمله موارد دیگر را توسعه می دهد. این شرکت با وزارت دفاع روسیه قرارداد دارد.

وال استریت ژورنال همچنین نوشت که ایران مدت‌هاست که تلاش کرده است تا تسلیحات سایبری خود را به برنامه‌ای پیچیده‌تر تبدیل کند و اکنون به عنوان یک قدرت درجه دوم جنگ دیجیتال پس از آمریکا، روسیه، چین و انگلیس درنظر گرفته می شود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: