شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۳۳۹۵۹
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۰
به قلم وحید حاج سعیدی؛
بر اساس علم پزشکی، خوددرمانی به فرآیندی گفته می‌شود که فرد بدون توصیه پزشک و بی‌آن که اطلاعات اولیه از بیماری‌اش داشته باشد اقدام به مصرف انواع داروها ‌کند در حالی‌ که خود مراقبتی نوعی مهارت زندگی و شناسایی و پیشگیری از بروز عواملی است که سلامت را به خطر می‌اندازند.

پایگاه خبری آوای رودکوف-وحید حاج سعیدی:با توسعه فن آوری اطلاعات و دسترسی مردم به اطلاعات علمی به ویژه اطلاعات پزشکی از یک و بالا رفته هزینه ویزیت پزشکان و ... ، انتخاب پروسیجر یا شیوه درمانی به صورت خودسرانه و به تبع آن تجویز و مصرف انواع داروها افزایش چشمگیری پیدا کرده است. در این رویکرد مردم بدون اینکه از عوارض دارویی یا تداخلات دارویی اطلاعات داشته باشند، با بروز کوچکترین عارضه اقدام به خودردمانی کرده و انواع و اقسام دارو ها را مصرف می کنند. تا جایی که از این لحاظ در دنیا در رنکینگ نخست قرار داریم و ایرانیان سه برابر مردم سایر کشور ها قرص و دارو مصرف می کنند.

در واقع دنیای اطلاعات که در فضای مجازی به راحتی در دسترس هستند به عنوان یک فرصت محسوب می شوند در کشور ما به یک تهدید تبدیل شده است و استفاده نا صحیح از این فرصت مشکلات فراوانی را برای مردم به وجود آورده است و خوددرمانی باعث تحمیل هزینه و و فشار کاری به دولت در خصوص درمان مجدد این افراد می گردد.   


بر اساس علم پزشکی، خوددرمانی به فرآیندی گفته می‌شود که فرد بدون توصیه پزشک و بی‌آن که اطلاعات اولیه از بیماری‌اش داشته باشد اقدام به مصرف انواع داروها ‌کند در حالی‌ که خود مراقبتی نوعی مهارت زندگی و شناسایی و پیشگیری از بروز عواملی است که سلامت را به خطر می‌اندازند. متاسفانه هنوز بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند دکتر خودشان باشند و هزینه‌ای بابت سلامتی پرداخت نکنند. حتی گاهی این موضوع به تجویز دارو به دیگران هم منتهی می‌شود در حالی که پیشگیری و توصیه برای انجام چکاپ‌های دوره‌ای و منظم و جدی گرفتن خود مراقبتی معمولا بحث مورد علاقه افراد در دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه نیست.

در سال های اخیر خود درمانی به یکی از چالش های اساسی وزارت بهداشت بدل شده چرا که در کشور تقریباً همه خانواده ها به طور روزانه مصرف کننده دارو هستند! جالب تر اینکه ایرانی ها 10 تا ۵۱ درصد مجموع داروهای کشور را بدون مشورت با پزشک و خودسرانه مصرف می کنند.این در حالی است که میزان مصرف خودسرانه دارو در دیگر کشورهای جهان تنها ۲ تا ۳ درصد است. مسکن ها، قطره های چشمی و آنتی بیوتیک ها به ترتیب بیشترین میزان مصرف خودسرانه را به خود اختصاص می دهند.

به گواهی آمار ۱۰ درصد افرادی که به مصرف خودسرانه و غیرمنطقی دارو می پردازند عوارض شدید دارویی را تجربه می کنند و پوست، تنفس و قلب آنها دچار مشکل می شود لازم است بدانید مطالعات جدید نشان می دهد که مصرف زیاد استامینوفن (که یکی از رکوردداران مصرف بی رویه دارو در کشور ما نیز هست) ؛ همچنین داروهایی که برای درمان سرماخوردگی و قرص و اسپری هایی که جهت رفع گرفتگی بینی استفاده می شود را می توان به عنوان علل تاثیر گذار بروز ایست قلبی نام برد.

هر چند بیشتر افرادی که خودسرانه دارو مصرف می‌کنند، آگاهی اولیه‌ای از داروی مصرفی دارند ولی این آگاهی به حدی نیست که به استفاده صحیح از دارو و پیشگیری از تداخلات دارویی و نیز عوارض نامطلوب آن منجر شود. به عنوان مثال برخی داروها اثر یکدیگر را خنثی کرده و گاهی ضد هم عمل می‌کنند. مثلا در فردی که به بیماری فشار خون بالا و بیماری ریوی مبتلاست، مصرف داروی کاهش‌دهنده فشار خون، بیماری ریوی را تشدید می‌کند. همچنین داروهای کورتونی که برای درمان بیماری مزمن انسدادی ریوی تجویز می‌شود، قند خون را افزایش می‌دهد و برای دیابتی‌های مبتلا به این بیماری مضر است. همچنین عملکرد دارو در بدن افراد مختلف متفاوت است و دارو برای هر فردی باید به طور اختصاصی تجویز ‌شود. بنابراین هرگز داروی خود را با کسی شریک نشوید و از داروی افراد دیگر استفاده نکنید چون ممکن است عوارض مرگباری داشته باشد. البته این همه داستان نیست و استفاده از داروهای تاریخ مصرف گذشته، داروهای تقلبی و داروهایی که در ماهواره و صفحات مجازی تبلیغ می شوند از دیگر خطرات استفاده خودسرانه از دارو است.

برنامه ریزی، آموزش ، بالا بردن آگاهی مردم در خصوص عوارض دارویی از طریق رسانه ملی و حتی بیلبوردهای تبلیغاتی ، آموزش در مدارس و ... می تواند در کاهش خود درمانی در افراد جامعه تاثیر گذار باشد . امید با بالا رفتن آگاهی مردم در خصوص راه های خود مراقبتی راه بر خود درمانی بسته شود و فرهنگ استفاده بهینه و مناسب از دارو در بین مردم نهادینه شود. 

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: