شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۳۴۳۵۷
تاریخ انتشار: ۰۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۵
سیاسی؛
علی اکبر صالحی، رییس پیشین سازمان انرژی اتمی گفت: امسال سال حساسی برای ایران است و باید از گردنه حساسی عبور کنیم، جریانات سیاسی روی مشترکات تکیه کنند و اینقدر یکدیگر را تخریب نکنند که چنین رفتاری عقلانی و اخلاقی نیست .

پایگاه خبری آوای رودکوف-جماران نوشت: علی اکبر صالحی، رییس پیشین سازمان انرژی اتمی گفت: امسال سال حساسی برای ایران است و باید از گردنه حساسی عبور کنیم، جریانات سیاسی روی مشترکات تکیه کنند و اینقدر یکدیگر را تخریب نکنند که چنین رفتاری عقلانی و اخلاقی نیست .

توصیه مهم علی اکبر صالحی به اصلاح طلبان، اصولگرایان و پایداری ها

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اخراج برخی اساتید از دانشگاهها و شایعه تزریق هیأت علمی جدید به نظام آموزش عالی کشور، بر رعایت تدبیر، سعه صدر و دقت در اینگونه تصمیمات تأکید کرد.

علی اکبر صالحی در پاسخ به سوالی در خصوص اخراج علی شریفی زارچی از این دانشگاه گفت: از ابتدای اعلام قطع همکاری با ایشان، با رئیس محترم دانشگاه جناب دکتر جلیلی تماس گرفتم و پیام فرستادم که در خصوص اینگونه مسائل با توجه به حساسیت شرایط، باید با تدبیر و سعه صدر و بررسی بیشتر و همه جانبه تصمیم گرفته شود؛ ولو اینکه بر فرض طرف مقابل نسبت به برخی مقررات جاری دانشگاه اهمال و سهل انگاری کرده باشد.

وی افزود: به بقیه دوستان هم گفتم با ایشان تماس بگیرند و قضیه دکتر زارچی را پیگیری کنند. بعد از بررسی این پاسخ را گرفتم که ایشان علی رغم پیگیری چند باره دانشگاه، در پر کردن فرم تبدیل وضعیت مقداری اهمال کرده اند. البته بنده شخصا با دکتر زارچی صحبت نکردم و ممکن است روایتم یک طرفه باشد. من صرفا بر اساس صحبت با رئیس دانشگاه و افراد بی طرف نظر دادم و حق این است که برای قضاوت درست با شخص ایشان هم صحبت کنم.

قائم مقام فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: من ۴۶ سال است که در دانشگاه صنعتی شریف هستم و می دانم که برای ارتقاء و تبدیل وضعیت باید فرم هایی پر شود و امیدوارم که جناب دکتر زارچی چنین کرده باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: من فرض می کنم اهمالی شده باشد، اما در اینجا مدیریت محترم دانشگاه باید با توجه به شرایط حساس کشور، انتخابات پیش رو و اتفاقات سال قبل، با درایت و سعه صدر و تدبیر بیشتر عمل کنند.

سنت بدی است که در هر دوره دستاوردهای دولت قبل انکار می شود

وی با تأکید بر اینکه نگذاریم بهانه های کوچک تبدیل به دستاویزهای بزرگ شود، گفت: اکنون شرایط اقتصادی سخت است و دلایل آن نیز برای همگان مبرهن است، و باید بپذیریم که در سال حساسی هستیم چون انتخابات مهمی پیش روست و جبهه های سیاسی حداکثر تلاش خود برای جذب آراء مردم را خواهند کرد. اینجا توصیه من به هموطنان عزیز این است که این شرایط را درک شود و تا حد امکان اختلافات جزیی را به صورت منطقی فعلا کنار گذاشته و روی منافع ملی و مصلحت ملی و اعتقادات مشترک در خصوص پیشرفت کشور جمع شویم؛ نه اینکه بر اختلافات بدمیم.

صالحی اظهار کرد: باید انسجام ملی را تقویت کنیم و نزدیکی دولت و ملت را به نمایش بگذاریم. هم دولت باید کارهایی کند تا اعتماد مردم را جلب کند و هم جبهه های سیاسی حرف هایی نزنند که اختلافات افزایش یابد. ملت رشید ایران تا کنون تاب آوری تحسین بر انگیزی از خود علی رغم انواع فشارها نشان داده است. بنده شاهد بودم، اکثر کسانی که در دولت ها سابق مسئول بوده اند همگی خیرخواهانه تلاش کرده اند؛ هر چند سنت بدی در کشور وجود دارد که در هر دوره، دستاوردهای دولت قبلی انکار شده است.

امسال سال حساسی برای ایران است

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه امسال سال حساسی برای ایران است و باید از گردنه حساسی عبور کنیم، توصیه کرد از جبهه های سیاسی، احزاب، اصلاح طلبان، اصولگرایان، جبهه پایداری و... می خواهم که روی مشترکات تکیه کنند و اینقدر یکدیگر را تخریب نکنند که چنین رفتاری عقلانی و اخلاقی نیست و جز در جهت استفاده دیگران سودی ندارد. با تخریب کاری پیش نمی رود، بلکه با تشویق و همدلی و هم زبانی کارها پیش می رود.

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اخبار متعدد اخراج اساتید از دانشگاهها و شایعه تزریق ۱۵ هزار عضو جدید به هیأت های علمی دانشگاهها، اظهار کرد: من در مطبوعات اینها را خوانده ام و از صحت آنها بی اطلاعم. اما باید بگویم که هیأت علمی قابل تزریق بصورت انبوه نیست. جایی که باید بیشترین دقت را کرد، در انتخاب هیأت علمی است؛ چرا که آن کانونی که هدایت علمی و تربیتی جوان دانشجو را به دست می گیرد، هیأت علمی است. نمی توانیم خدای ناکرده به صورت انبوه عده ای را بدون دقت کافی از حیث کیفیت علمی و سایر شایستگی ها به دانشگاه‌ها تزریق کنیم و به کلاس بفرستیم. نام این دیگر دانشگاه نیست! معلم است که شالوده تعلیم و تربیت را عهده دار می شود. مگر می توان به صورت جمعی عده ای را تزریق کرد؟! بنده بعید می دانم و این گونه اقدامات با تدبیر نظام و تدابیر شورای عالی انقلاب فرهنگی سازگار نیست. اگر چنین کاری انجام شود تا نسل ها درگیر تبعات سلبی آن خواهیم بود.

صالحی در پایان مجددا توصیه کرد: در این شرایط حساس، نسبت به اینگونه امور باید با تدبیر، سعه صدر، دقت بیشتر و با در نظر گرفتن جمیع جهات عمل کرد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: