شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۳۵۶۰۶
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۱
یاداشت از وحید حاج سعیدی؛
به نظر می‌رسد در سال های اخیر گرفتن مدرک دکتری از سیکل و دیپلم آسانتر شده است چرا که در گذشته ملت به یادگیری مهارت های خواندن و نوشتن قانع بودند ولی الان به کمتر از چند مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری قانع نیستند و به قول شاعر « کفاف کی دهد این باده به مستی ما» و باقی ماجرا ....

پایگاه خبری آوای رودکوف-وحید حاج سعیدی:این روز ها با وجود گرفتاری های آشکار و نهان، تورم و گرانی، آلودگی هوا و ریز گرد ها، شل کن سفت کن دلار و ...، خدا را شکر علاقه مردم به کسب علم و دانش و طی مدارج تحصیلی روند رو به رشد و پر شتابی پیدا کرده است و این شتاب به گونه ای است که در مقاطعی مانع از حضور افراد در کلاس درس، مطالعه منابع درسی، تحقیق و حتی شرکت در امتحانات می‌شود.

البته تلاش در جهت کسب علم و دانش فی نفسه بد نیست و اگر برای ملت آب ندارد برای دانشگاه آزاد نان دارد تا جایی که در ولایت ما ( دیار عباس معصومی در سریال پایتخت - علی آباد کتول) دانشگاه آزاد نزدیک به 30 رشته دانشجوی دکتری می‌پذیرد آن هم با نان اضافه و سایر مخلفات... یعنی هر وقت ما در شهر کسی را پیدا نمی‌کنیم، مستقیم به دانشگاه می‌رویم. چرا که نصف مردم شهر یا دانشجو هستند یا با دو ساعت تدریس در دانشگاه، با عنوان استادی در دانشگاه به خواستگاری دختر مردم می‌روند!

به نظر می‌رسد در سال های اخیر گرفتن مدرک دکتری از سیکل و دیپلم آسانتر شده است چرا که در گذشته ملت به یادگیری مهارت های خواندن و نوشتن قانع بودند ولی الان به کمتر از چند مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری قانع نیستند و به قول شاعر « کفاف کی دهد این باده به مستی ما» و باقی ماجرا .... طرف بنگاه معاملات ملکی دارد و دیپلمش را با هزار رقم تخلف علمی گرفته ( فکر بد نکنید منظورم تقلب در امتحان است) اما الان دانشجوی فوق لیسانس است. از همین الان هم مقدمات دریافت وام برای دکتری را نیز کلید زده است!

ماجرای کتاب و مقاله نوشتن این دوستان هم برای خودش عالمی دارد. چند روز قبل یکی از دوستان با خوشحالی خبر از چاپ کتابش داد و فایل کتاب جدیدش را برایمان فرستاد. باور بفرمائید نیم ساعت طول کشید تا اسم مشارالیه را روی جلد کتاب پیدا کردیم! چرا که اسامی یک هیات را روی جلد کتاب به عنوان نویسنده ریسه کرده بود!

علی ای حال از آنجا که هر سال 30 هزار نفر در مملکت به کسوت دکتری نائل می‌آیند و این مقوله علاوه بر اشتغال زایی مستیقم باعث بالا رفتن حس اعتماد به نفس در افراد جامعه می‌شود، پیشنهادی تراریخته و فلک فرسا در خصوص بالابردن ظرفیت های علمی دانشگاه ها و توسعه روند پرشتاب کسب مدارج تحصیلی ارائه می‌شود:

بدون شک بسیاری از افراد جامعه در گذشته به دلایل مختلف موفق به ادامه تحصیل نشدند و به ناچار وارد بازار کار شدند. فلذا پیشنهاد می‌شود به منظور استفاده بهینه از ظرفیت های دانشگاه آزاد، زمینه ادامه تحصیل افراد شاغل در بازار هم فراهم شود و با ارائه رشته های مختلف نظیر صافکاری، گلگیر سازی، باطری سازی، مکانیکی، خیاطی، کفاشی، بنایی، یخچال سازی و ... راه برای گرفتن مدارک در این رشته ها فراهم شود.

البته گرفتن دکتری در این رشته ها با رشته های علوم نظری یک تفاوت اساسی و ماهوی دارد. چرا که اگر شما دکتری صافکاری داشته باشید ولی چکش زدن بلد نباشید، مردم فرغون هم برای صافکاری نزد شما نمی‌آورند ولی اگر در علوم نظری دکتری داشته باشید ولی هِر را از بِر تشخیص ندهید، مشکلی پیش نمی‌آید و مافوق شما به تخصص نداشته تان گیر نمی‌دهد چون خودش هم در رشته خودش تخصص ندارد، فقط دکترایش را گرفته است!

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: