شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۳۵۷۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۶
جهان؛
شبکه خبری المیادین نسخه‌ای از چارچوب اصلی توافق پیشنهادی آتش‌بس میان جنبش حماس و رژیم صهیونیستی را منتشر کرد.
منبع: ایسنا

پایگاه خبری آوای رودکوف:منابع خبری صبح امروز (پنجشنبه) نسخه‌ای از چارچوب اصلی توافق پیشنهادی میان طرف‌های فلسطینی و صهیونیستی برای تبادل اسرا و توقف جنگ در غزه را منتشر کردند.

جزئیات توافق پیشنهادی آتش‌بس اسرائیل و حماس

طبق گزارش این شبکه خبری، هدف از این توافق آزادی تمامی اسرای صهیونیست (اعم از غیرنظامی یا نظامی، زنده یا مرده) و نیز برقراری مجدد آرامش به‌صورت پایدار از جمله اتخاذ تدابیر لازم برای حصول آتش‌بس در غزه است.

این توافق دربرگیرنده سه مرحله است که مرحله نخست آن به مدت ۴۰ روز است که قابلیت تمدید دارد.
خبر مرتبط
پیام هشدارآمیز حماس به اسرائیل: راهی جز موافقت با شروط ما ندارید/ دستانمان روی ماشه است
پیام هشدارآمیز حماس به اسرائیل: راهی جز موافقت با شروط ما ندارید/ دستانمان روی ماشه است

«یوسف حمدان» نماینده حماس در الجزایر و از رهبران این جنبش به عربی ۲۱ گفت: دیدگاه‌های حماس روشن است و این به اطلاع میانجی گران رسیده است و آنها نیز آن را به اشغالگران منتقل کرده‌اند تا موضع خود را اعلام کند.

در مرحله نخست توافق، نیروهای رژیم اشغالگر به سمت شرق غزه عقب‌نشینی کرده و از مناطق پرازدحام دور شده و به سمت مناطق نزدیک به مرز نوار غزه می‌روند.

پروازهای نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی به مدت هشت ساعت در روز و به مدت ۱۰ ساعت در روزهای آزادی اسرا در غزه متوقف می‌شوند.

در متن این توافق درخصوص بازگشت آوارگان به محل سکونتشان قید شده است که در روز هفتم توافق، پس از آزادی زنان، نیروهای رژیم اشغالگر از خیابان «الرشید» به سمت شرق در امتداد خیابان صلاح‌الدین عقب‌نشینی می‌کنند و این مسأله منجر به تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه و امکان آغاز بازگشت غیرنظامیان آواره و غیرمسلح به مناطق مسکونی خود می‌شود.

منابع مصری که به نامشان اشاره نشده به پایگاه خبری «العربی الجدید» گفته اند که یک هیأت اسرائیلی وارد قاهره شد که سه ساعت به طول انجامید.

در این توافق قید شده است که در بیست و دومین روز پس از آزادی دو سوم اسرای صهیونیست، نیروهای رژیم اشغالگر از مرکز نوار غزه به‌ویژه محور «الشهداء-نتساریم»، محور میدان «الکویت» و جاده شرقی صلاح‌الدین به سمت منطقه‌ای در نزدیکی مرزها عقب‌نشینی می‌کنند و اجازه بازگشت آوارگان غیرنظامی به محل سکونتشان در شمال نوار غزه داده می‌شود و همچنین ورود مقادیر زیاد کمک‌های بشردوستانه، مواد امدادی و سوخت که شامل ۵۰۰ کامیون است، تسهیل می‌یابد.

طبق این توافق، در مرحله نخست جنبش حماس دست‌کم ۳۳ اسیر مرد و زن را آزاد می‌کند و شامل غیرنظامیان، سربازان زن، کودکان، سالمندان، بیماران و زخمی‌شدگان می‌شود و در مقابل نیز رژیم صهیونیستی به ازای هر اسیر صهیونیست بر اساس فهرست‌هایی که ارائه می‌شود، ۲۰ کودک و زن فلسطینی را آزاد می‌کند.

همچنین رژیم صهیونیستی به ازای هر سرباز زن، ۴۰ اسیر فلسطینی را از زندان‌های خود آزاد می کند که ۲۰ نفر از محکومان به حبس ابد و ۲۰ نفر از محکومان به حبس‌های طولانی‌مدت براساس فهرست‌های ارائه‌شده توسط جنبش حماس است.

در این توافق آمده است: سازمان ملل، نهادهای وابسته به آن و سازمان‌های بین‌المللی طی مراحل توافق اقدام به ارائه خدمات بشردوستانه در تمام مناطق نوار غزه می‌کنند و بازسازی زیرساخت‌ها در مناطق نوار غزه آغاز و ورود تجهیزات و امکانات لازم برای تاسیس پناهگاه و اردوگاه برای آوارگانی که در دوران جنگ منازل خود ر از دست داده‌اند، تسهیل می‌یابد.

بر اساس این طرح، از روز چهاردهم توافق، تعداد مورد توافق مجروحان نظامی اجازه رفت‌وآمد از گذرگاه رفح به منظور معالجه و درمان را خواهند داشت.

طبق این گزارش، مرحله دوم به مدت ۴۲ روز تمدید می‌شود و شامل نهایی شدن توافق در مورد مقدمات لازم برای بازگشت آرامش پایدار و اجرایی شدن آن است.

مرحله سوم نیز به مدت ۴۲ روز ادامه داشته و شامل تبادل تمامی اجساد و بقایای شهدای مقاومت و فلسطین و کشته‌های اسرائیلی پس از دستیابی به آنها و شناسایی‌شان می‌شود.

در سومین مرحله این طرح اجرای طرح بازسازی نوار غزه به مدت پنج سال شامل منازل، تأسیسات غیرنظامی و زیرساخت‌ها آغاز می‌شود و طرف فلسطینی هیچگونه تجهیزات، مواد اولیه یا سایر اجزای مورد استفاده برای مقاصد نظامی را وارد نمی‌کند.

در پایان این طرح آمده است که قطر، مصر و ایالات متحده ضامن اجرای این توافق خواهند بود.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: