شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۳۵۹۲۶
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۳
گزارش؛
در حالی آخرین گزارش های مرکز آمار ایران از بیکاری در استان ها بیانگر این است که 10 استان بیکاری زیر7درصد دارند، وزیر کار هم چند روز گذشته اعلام کرد، نرخ بیکاری در 25 استان تک رقمی شده است.
منبع: تسنیم

آخرین وضعیت بیکاری در استان‌ها؛ بیشترین و کمترین نرخ مربوط به کدام استان است؟

به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف؛بیشترین نرخ بیکاری در استان‌های سیستان و بلوچستان ۱۲.۴ درصد، کرمانشاه ۱۲.۳ درصد و لرستان ۱۱.۹ درصد و کمترین نرخ بیکاری به‌ترتیب در خراسان جنوبی ۵.۷ درصد، خراسان رضوی،‌ مازندران و سمنان ۶.۳ درصد، قزوین ۶.۴ درصد و تهران و آذربایجان غربی ۶.۷ درصد ثبت شده است.

در حالی آخرین گزارش های مرکز آمار ایران از بیکاری در استان ها بیانگر این است که 10 استان بیکاری زیر7درصد دارند، وزیر کار هم چند روز گذشته اعلام کرد، نرخ بیکاری در 25 استان تک رقمی شده است. تعداد قابل توجهی از استان‌ها نرخ بیکاریشان در کانال 6درصد قرار گرفته است و معدل نرخ بیکاری کشور در پایان سال 1402 با کاهش 1.1 دهم درصدی مواجه شده و به 8.1 درصد رسید.

مطابق آخرین گزارش‌های مرکز آمار ایران در سال 1402, به‌میزان 41.3 درصد جمعیت 15ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (1401)، 0.4 درصد افزایش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری افراد 15ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 8.1 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (1401)، 0.9 درصد کاهش یافته است.

به‌ترتیب بیشترین نرخ بیکاری به استان‌های سیستان و بلوچستان 12.4درصد، کرمانشاه 12.3درصد و لرستان 11.9 درصد تعلق دارد، همچنین کمترین نرخ بیکاری به‌ترتیب در خراسان جنوبی 5.7 درصد، خراسان رضوی،‌ مازندران و سمنان 6.3درصد، قزوین 6.4درصد و تهران و آذربایجان غربی 6.7 درصد است. آمارهای نرخ بیکاری در استان‌ها بیانگر این است که 10 استان بیکاری زیر 7درصد دارند.

سید صولت مرتضوی, وزیر کار در این باره گفته، در وزارت تعاون کار و امور اجتماعی اقدامات مؤثری در طول دوران دولت سیزدهم صورت گرفت که از جمله بالغ بر دو میلیون و 700هزار نفر اشتغال خالص در کشور ایجاد شده و نرخ بیکاری در 25استان تک رقمی شده است.

وی افزود: علاوه بر آن باید بگویم نرخ بیکاری فارغ التحصیلان هم کاهش یافته است.

البته عده ای از کارشناسان هم معتقد هستند که بخشی از این کاهش بیکاری حاصل افزایش مشاغل غیر رسمی است. زهرا کریمی، اقتصاددان در این باره می گوید، عدد نرخ بیکاری شاخص کافی و کاملی برای تعیین وضعیت بازار کار نیست.

وی معتقد است که برخی استان‌ها مهاجر‌فرست هستند و باید این نکته مورد توجه باشد که وقتی به فرض نرخ بیکاری یک استان پایین است، اصلا نیروی کار آن هنوز در استان هستند یا بخشی از آن مهاجرت کرده‌اند؟ نیروی کار تحرک دارد و جابه‌جا می‌شود ضمن اینکه حتی با در نظر نگرفتن این موضوع هم باز نرخ بیکاری به تنهایی برای بررسی بازار کار کافی نیست و تصویر درستی از وضعیت نمی‌دهد. در برخی استان‌ها که شمار جمعیت آنها رو به افزایش است، مشاغل غیرقانونی و غیررسمی در حال افزایش است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: