شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۳۵۹۸۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۳ - ۰۱:۴۵
یاداشت از وحید حاج سعیدی؛
در میان همه فرآیند ها و مناسبت های اجتماعی، انتخابات از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است چرا که این مقوله، صرفاً یک فرایند یک وجهی سیاسی نیست و دارای ابعاد و لایه های متعددی است.

پایگاه خبری آوای رودکوف-وحید حاج سعیدی:در میان همه فرآیند ها و مناسبت های اجتماعی، انتخابات از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار است چرا که این مقوله، صرفاً یک فرایند یک وجهی سیاسی نیست و دارای ابعاد و لایه های متعددی است. بدون شک لایه های گسترده انتخابات در حال و آینده نظام و حاکمیت تاثیر مستقیم دارد و هر بخش از لایه ها و زیر لایه های این فرایند نیازمند تحلیل، مداقه و بررسی های دقیق از مناظر مختلف است.

صرف نظر از تعبیر و مفهوم لایه های باز فرایند انتخابات، حضور و حتی حضور مردم در صحنه نیز دارای معانی و تعابیر گوناگونی است. فی المثل از منظر اقتصادی و بر اساس متغیر های علم اقتصاد، می توان ادعا کرد که جمع کثیری از 40 درصد شرکت کننده در انتخابات اخیر خواستار ساختار شکنی و ایجاد تحول در اوضاع اقتصادی و معیشتی فعلی هستند و در سوی دیگر بخشی کثیری از 60 درصد واجد شرایط و غایب، در اعتراض به وضع اقتصادی موجود از حضور در پای صندوق امتناع ورزیدند!

نتایج تحقیقات متعدد در این زمینه نشان می دهد نرخ های تورم و بیکاری بر مقدار مشارکت مردم در انتخابات اثر منفی شدیدی بر جای می گذارد, در حالی که افزایش سطح سواد و درآمد سرانه هر استان موجب افزایش مشارکت مردم در انتخابات می شود.

بنابراین کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی نامزدهای انتخاباتی باید توجه داشته باشند ارائه طرح ها و برنامه های پیشنهادی اقتصادی، علاوه بر نقش پر رنگ در تضمین پر بار شدن یا خالی شدن سبد انتخاباتی، یک عامل تعیین کننده در حضور یا عدم حضور مردم در پای صندوق های رای نیز خواهد بود.

در همین راستا با وجود پروسیجر ها و راهکارهای متعدد درمانی در مقوله اقتصاد، بسیاری از کارشناسان جراحی اقتصادی را به عنوان اولین و دم دستی ترین راهکار در راستای توسعه و تحول در اقتصاد کشور مطرح ساخته و می سازند. در حالی که در عمل در طول سال های اخیر جراحی اقتصادی گشایشی در اوضاع اقتصادی مردم حاصل نکرده است. در حال حاضر نیز فرضیه افزایش نرخ بنزین تا 25 هزار تومان و یا بیشتر ، به عنوان یک راهکار فوری و شوک اقتصادی، نگرانی های گسترده ای را برای مردم به وجود آورده است.

بدون تعارف اقتصادی که در طی چند دهه به صورتی نامتوازن و سرطانی دچار بیماری های متعددی شده است تا جایی که عده ای برای سیر کردن شکم باید در سطل های زباله سیر کنند و جمعی دیگر در خرج کردن ثروت های بادآورده و یک شبه با چالش مواجه هستند، با جراحی فوری و افزایش قیمت حامل های انرژی نه تنها بهبود نمی یابد، بلکه دچار عوارض پس از عمل جراحی نیز خواهد شد.

در حقیقت اقتصادی که در طول سالیان دچار معضلات عدیده و مزمن شده است، باید با شیب ملایم و برنامه های پیوسته به مسیر اصلی بازگردد و اساساً شوک درمانی در هر مقوله و مبحث اقتصادی، چاره کار نیست و عوارض جبران ناپذیری همراه خواهد داشت که اغنیا را پولدار تر و فقرا را فقیر تر خواهد کرد.

امید است کارشناسان و مشاوران اقتصادی نامزدهای انتخاباتی تبعات و اثرات پیشنهادات اقتصادی مطرح شده در برنامه های نامزدهای خود را در نظر بگیرند و آینده کشور و نظام را با طرح های ضربتی و آسیب زا دچار چالش و بحران نسازند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
کرامت سلیمی
|
United States of America
|
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۴/۱۸
0
0
دوره رییس جمهور جدید یک دوره دیگر برای ادامه بازی برجام است.

اقای پزشکیان در طول مناظرات چند بار گفتند که می خواهند به مذاکرات برجام ادامه دهند.

4 سال با خروج ترامپ از برجام بازی داده شدیم. 4 سال هم با ورود بایدن به برجام این بازی ادامه پیدا کرد.

4 سال دیگر هم با ادامه برجام به شکلی دیگر بازی داده می شویم.

برجام یک بازی کثیف سیاسی برای باور دادن سلاح دروغین و خیالی هسته ایست تا آبرو و حیثیت کشورهای به ظاهر ابرقدرت حفظ شود و همچنان به دروغ ژست یک کشور ابرقدرت اتمی را به خود بگیرند.

هیچ موضوع دیگری اهمیت ندارد و تا وقتی که جامعه ما درگیر این دروغ است فقط به سمت فروپاشی بیشتر اقتصادی و اجتماعی پیش خواهیم رفت.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: