شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۲۴۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۷
طب اسلامی-سنتی
در ایام روزه‌ داری غذای انسان دو وعده و فقط در شب میل می‌شود. دقت کنید "سحر" جزو شب به حساب می آید نه صبح.....
به گزارش پایگاه خبری آوای رودکوف،سحری (منسوب به سحر) وعده غذایی است که مسلمانان در ماه رمضان قبل از اذان صبح و شروع روزه می‌خورند. سحری در صبحگاه مقابل افطار در شامگاه است.


در ادامه چند نکته مهم در باره سحری را با هم مرور می کنیم:

در ایام روزه‌ داری غذای انسان دو وعده و فقط در شب میل می‌شود. دقت کنید "سحر" جزو شب به حساب می آید نه صبح.

وقت سحر بعد از نیمه شب شرعی تا اذان صبح است.

بهتر است نیم ساعت قبل از اذان صبح سحری تان را تمام کنید و در مدت باقی مانده به عبادت بپردازید و نزدیک اذان نصف لیوان شربت آبلیمو و کمی عسل بنوشید.

چه در سحر و چه در افطار بیشتر از یک سوم معده را پر نکنید. که در افراد بالغ بطور نسبی چیزی حدود ۳۳۰ الی ۵۰۰ گرم می‌شود. یعنی در هر وعده بیشتر از این مقدار غذا میل نکنید و اگر باز هم میل داشتید دست از غذا بکشید که حدودا بعد از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه احساس سیری میکنید. زیرا پیام سیری از معده حدودا ۲۰ دقیقه دیرتر به مغز میرسد.

البته دقت شود که مجموع غذا و سبزیجات نباید بیشتر از ۵۰۰ گرم بشود. ( ترجیحا ۳۳۰ گرم)

در سحری از شیرینی های طبیعی استفاده کنید مثل خرما, کشمش, عسل و...

امیرالمومنین علی علیه السلام فرمود: بهترین سحری شما سویق و خرماست. در واقع همین سویق و خرما به مقدار همان یک سوم معده (۳۳۰ الی ۵۰۰ گرم) برای سحری کفایت میکند. اما اگر دوست داشتید غذا بخورید, مجموع غذا با سویق و خرما را به همین اندازه حساب کنید تا بیشتر نشود و سویق و خرما را پس از اتمام وعده غذاییِ سحر بخورید.

خوردن چای علاوه بر اینکه مضرات بسیار زیادی دارد، موجب تشنگی در طول روز نیز میشود.

افراد گرم مزاج در وعده سحر حتما از سبزیجاتی مانند کاهو, خرفه، گشنیز و سبزیجات سرد دیگر استفاده کنند.

به هیچ عنوان در وعده سحری میوه نخورید فقط بعضی از میوه ها را میتوانید قبل یا بعد از سحری میل کنید مثل سیب, به, گلابی و ...

اگر داروی ناشتا مصرف نمیکنید، حتما پس از بیداری در سحرگاه، یک عدد سیب بخورید چراکه ائمه اطهار(ع) فرمودند: خوردن سیب در سحر عمر را طولانی میکند.

نسیم سحری قبل از اذان صبح را حتما استشمام کنید.

به هیچ عنوان در بین الطلوعین نخوابید که مضرات بسیاری دارد. و اگر نهایتا نتوانستید خود را از خواب نگه دارید ابتدا در حد چند دقیقه به پهلوی راست دراز کشیده، سپس به پهلوی چپ شده و بخوابید و موقع بیدار شدن از پهلوی راست برخیزید.

این تصور غلط که خوردن مواد مختلف غذایی موجب ذخیره آنها تا زمان افطار هست را از ذهنتان پاک کنید. هرچقدر غذا در سحر ساده تر باشد بهتر است. پیشنهاد ما برای کسانی که میتوانند، همان سویق و خرماست. پس هرگز شکمتان را پر نکنید و اگر سعی کنید سحریتان را نیم ساعت قبل از اذان تمام کنید و بیشتر از یک سوم معده را پر نکنید، نزدیک اذان صبح احساس سیری بر شما غالب خواهد شد.

طعم خوش روزه داری که یک رژیم محدود کننده غذایی است و فوق العاده در تنظیم اخلاط بدن و اصلاح مزاج، کمک کننده است را با خمیر‌دندان‌های سرطان زا به کام بدن تلخ نکنید. برای تمیز کردن دهان از خلال و نخ دندان، چوب مسواک و نمک استفاده کنید.

گرد آورنده:محمدسعید سعیدی مربی طب اسلامی وسنتی

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: