شهادت رئیس جمهور خدوم ‌و مغتنم و همراهان را محضر رهبر معظم انقلاب ‌‌و امت شهیدپرور ایران تسلیت عرض می‌نماییم.آوای رودکوف

      
کد خبر: ۳۲۳۶۴
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱
علمی پزشکی؛
در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.

پایگاه خبری آوای رودکوف: در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.

پس از بریتانیا که گفته می‌شود خاستگاه نخستین موارد اخیر ابتلا به آبله میمون در اروپا بوده است، مقامات بهداشتی در اسپانیا و پرتغال نیز روز چهارشنبه ۱۸ مه از شناسایی دست کم ۳۰ مورد مشکوک یا تایید شده ابتلا خبر داده‌اند.

بیماری خطرناکی که پس از کرونا در کمین ماست

محمدرضا پورکریم در رشته توئیتی درباره این بیماری نوشت:

با کمال شگفتی این بیماری ویروسی که اصالتاً مختص کشورهای آفریقایی است، در روزهای اخیر در انگلستان( ٦مورد) در اسپانیا (٧ مورد تاییدی و ١١ مورد در دست بررسی) و در پرتغال (٥ مورد تاییدی امروز) شناسایی شده اند. از زمان کشف آن در سال ١٩٥٨ جز یک مورد در آمریکا در سال ٢٠٠٣ و سه مورد مسافر اروپایی بازگشته از نیجریه در ٢٠١٨، هرگز به این وسعت گزارش نشده است.

*عامل: ویروسی از خانواده ویروس آبله که قبلا ریشه کن شده است!

*راههای انتقال: تماس با ترشحات رش های آبدار پوستی، تماس با حیواناتی نظیر سنجاب زمینی و درختی؛ این ویروس از راه تنفسی و تماس جنسی هم منتقل میشود.

*علائم: زمان انکوباسیون ویروس ١٧-٧ روز است. با مخلوطی از تب، لرز، سردرد، ماهیچه درد شروع میشود. بثورات جلدی آبدار سه روز بعد از تب ظاهر می شوند. ابتدا از صورت و سپس سراسر بدن را درگیر می نماید. این ویروس برخلاف آبله انسانی باعث تورم غدد لنفاوی میشود.

*خوشبختانه تا حال انتقال آن سریع نبوده اما شیوع یکباره وغیرقابل پیش بینی آن در اروپا (محل غیر اندمیک)، نشان از یک راه انتقال جدید برای این ویروس است.

*مرگ و میر١٠٪در کنگو در ١٩٧٠. در افراد با ایمنی ضعیف،اطفال و مادران باردار مشکل آفرین است.

* در اغلب افراد بعد از یک ماه خود بهبودی است اما درمان ندارد

*واکسن آبله انسانی میتواند تا حدی از عفونت این ویروس هم جلوگیری نماید اما بدلیل ریشه کن شدن آبله انسانی در١٩٨٠این واکسن در دسترس نیست.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: